Služba letounu MiG-17 ve Vietnamu | ArmádníZpravodaj.cz

Ruské stíhací letouny MiG-17 ve Vietnamu doslova terorizovaly americké vojáky. Vzbuzovaly hrůzu na kilometry daleko

Stíhací letouny MiG-17 vyly vyvinuty z předchozího modelu MiG-15 a během bojů ve Vietnamu se ukázaly jako velmi dobré, a to především v rukou vietnamských pilotů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letouny MiG-17 byly velmi úspěšné jak v rukou zkušených pilotů z Vietnamu, tak údajně i z Ruska. Vynikaly zejména díky rychlosti a dobré manévrovatelnosti. Američané se snažili zjistit klíč k úspěchu tohoto letounu tím, že se jim podařilo získat několik kusů. Jejich piloti však nebyly s tímto strojem ani z daleka tak dobří, jako jejich protivníci. Přestože byly v té době už modernější letouny, MiG-17 zvládl sestřelit z oblohy celou řadu Američanů.
Předchůdce letounu MiG-17

Ještě před letounem MiG-17 se vyráběl jeho předchůdce MiG-15. Ten dokázal úspěšně likvidovat americké bombardéry v Koreji. Američané následně šířili informace o tom, kolik strojů MiG-15 zničili, což se ovšem postupem času ukázalo jako velmi přehnané. Tyto letouny měly v porovnání se svými konkurenty ze Spojených států na kontě mnohem více sestřelených letadel. Přesto však vznikala potřeba vyvinout ještě lepšího vzdušného bojovníka.

Nově vyvinutý MiG-17

Novější a lepší letoun nesl název MiG-17 a vznikl jako celokovový samonosný středoplošník. Jeho návrh a vzhled vycházel z předchozího modelu, a jeho křídla měla charakteristický šípovitý tvar. Proti MiGu-15 měl novější letoun tři plůtky na každém křídle (předchozí typ měl pouze dva), kýlový hřeben, který měl funkci zvýšení stranové stability letounu, zatímco patka chránila trup během přistání a prodlouženou zadní část.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče pohonné jednotky, využíval tento stroj obdobný model, jako jeho předchůdce, tedy jeden turbokompresorový motor Klimov VK-1A. Ve výzbroji měly letouny MiG-17 dva kanony Nudelman-Richtěr NR-23 o průměru 23 mm (každý z nich měl kapacitu 80 nábojů) a jeden kanon Nudelman N-37 es 40 náboji.  Všechny tyto zbraně se společně nacházely na lafetě pod sacím otvorem. Pro lepší přesnost palby využíval MiG-17 gyroskopický zaměřovač ASP-4NM.

Výhoda přídavného spalování

MiG-17 mohl proti svému předchůdci využívat i přídavné spalování, které sice několikanásobně zvyšovalo spotřebu paliva, ale zároveň dokázalo výrazně zrychlit letoun v krizových situacích. S tím souviselo i vyztužení křídel v důsledku vyšších rychlostí, aby se nedeformovala. MiG-17 dosahoval maximální rychlosti 1 085 km/h, a to ve výšce 5 000 metrů. Maximální provozní výška se proti MiGu-15 zvýšila na 14 700 metrů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Boje ve Vietnamu

V rukou vietnamských pilotů MiG-17 dosahoval chvályhodných úspěchů. Proti jeho protivníkům, jako například Republic F-105 Thudrerchiefs a F-4 Phantom, byl ruský letoun menší, mnohem lehčí a výrazně lépe manévroval v nízkých rychlostech. Těchto podzvukových stíhacích letounů se dohromady vyrobilo přes 10 000 kusů, které sloužily v armádách po celém světě. Viděli jste už některý z nich?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 365 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka