Na oběžné dráze již teď obíhá přes 2000 satelitů. Lze očekávat, že budou ve třetí světové válce hrát klíčovou roli. Co to bude pro běžné lidi znamenat?

Na oběžné dráze Země obíhá přes 2000 satelitů a ještě více družic. Podle expertů budou v případné válce rozhodující.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle údajů z roku 2020 obíhalo Zemi přes 2200 satelitů a ještě větší počet družic. Podle některých je počet již tak vysoký, že hrozí poměrně vysoké riziko srážky těles. Nicméně vysoký počet satelitů a družic je i to, co v budoucnu dává vesmíru potenciálně rozhodující roli v případě další světové války. Satelity jsou rozhodující při získávání zpravodajských informací o potenciálních nepřátelích a také informacích o dosazích satelitem naváděných střel dlouhého dosahu. Možná i proto jsou v současné době vyvíjeny zbraně a střely, které je mají za úkol zničit.

USA se obává Číny a Ruska

Jednou ze zemí, která má na nízké oběžné dráze Země větší počet satelitů, a tím i určitou převahu nad ostatními zeměmi, je USA. Protože si je země vědoma rostoucí role vesmíru při potenciálních bojích, sleduje „potenciální nepřátele“ opravdu bedlivě. Generál John Raymond, vedoucí vesmírných operací amerických vesmírných sil, varoval před pokrokem, kterým prošly Čína a Rusko. Raymond se obává zejména pokroku ve vývoji protisatelitních zbraní a střel.

iZdroj fotografie: Pxhere

 Rusko a Čína podle Raymonda vyvinuly zbraně, které mohou americké satelity poškodit, nebo zničit. A to jak ze země, z vesmíru, nebo dokonce prostřednictvím kybernetického útoku. Zvlášť znepokojivé prý je, že tato hrozba vyvstala nově pouze během několika posledních let. Podle generála také Čína již rozmístila své protisatelitní rakety určené ke zničení satelitů na nízké oběžné dráze Země a také umístila pozemní lasery ASAT určené k oslepení či poškození citlivých optických senzorů na družicích LEO.

Stane se z vesmíru bojiště?

V 80. letech 20. století investovaly USA a Sovětský svaz značný finanční obnos do modernizace prostředků pro boj s „vesmírnými zbraněmi“. Sovětský stíhací letoun MiG-31 je dodnes nepřekonaným bojovým letadlem pro boj ve vzduchu. Jedná se o nejrychlejší a nejlépe létající bojové letadlo na světě a zároveň je jedno z mála, které je schopné střílet rakety typu vzduch-vzduch z několika tisíc km nad Armstrongovým limitem. MiG-31 je taktéž dostatečně velký, aby unesl objemné protisatelitní střely.

iZdroj fotografie: Unsplash

MiG-31 je neustále modernizován, Rusko by podle dostupných informací mělo představit novější verzi letounu MiG-41 ve 30. letech 20. století. Novější verze by měla být schopná létat ještě výše a rychleji, než stávající verze letounu. MiG-41 má tak potenciál být ještě specializovanější na případnou válku „ve vesmíru“ než MiG-31. USA ani Čína nemají k MiG-31 ekvivalent, nicméně Čína se ujímá ve vedení v několika oblastech průzkumu vesmíru a letos 29. dubna dokonce vypustila první modul nové vesmírné stanice.

Zdroj: Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články