Nadzvuková stíhačka MiG-23MF přelétla z Prahy do Kunovic. Čekalo na ni právoplatné místo v muzeu letecké techniky

Nadzvukový stíhací letoun MiG-23MF sloužil jako součást letecké výzbroje československého letectva. Nyní se mu dostalo místo v národním muzeu letecké techniky.

MiG-23MF - rok 1998 i Zdroj fotografie: Uživatel jno / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: US military / Public Domain
i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
Další 0 fotografie
                   

Nadzvukové letouny sovětské výroby MiG-23MF sloužily od konce 70., do poloviny 90. let minulého století jako součást výzbroje tehdejšího československého letectva. V letectvu sloužil ve 4 různých verzích v celkovém počtu 70 kusů. Jednalo se o jeden z prvních letounů se schopností vzdušného boje za hranicí viditelnosti. Byl také jeden z nejvíce vyráběných stíhačů s měnitelnou geometrií křídel na světě, který do dnešního dne některé státy využívají.

Jeden z prvních letounů s měnitelnou geometrií křídel

MiG-23 byl sovětský lehký stíhací letoun třetí generací a jeden z prvních letounů, schopný měnit geometrii křídel. V praxi to znamenalo, že stíhač byl za letu schopen měnit úhel svých křídel a operativně tak reagovat na potřeby letu. Plně roztažená křídla byla nejefektivnější pro pomalý let, zatímco pro nadzvukovou rychlost bylo zapotřebí křídla zatáhnout do ostrého úhlu k trupu.

Sovětský MiG-23 iZdroj fotografie: US military / Public Domain

Jeho konstrukce započala v roce 1970 v tehdejším Sovětském svazu, jako náhrada za předešlý MiG-21, který využíval například Severní Vietnam ve válce proti USA. Celkově bylo vyprodukováno přes 5000 letounů tohoto typu, a MiG-23 zůstává do dnešního dne součástí letecké výzbroje některých zemí světa. Byl určen k vybojování vzdušné nadvlády nad bojištěm a k přepadovému stíhání.

Přes 20 let sloužil v československém letectvu

Do Československa byl importován v roce 1978, pod značením MiG-23MF, který byl určen pro státy Varšavské smlouvy. V našem letectvu měl sloužit jako náhrada za již zmíněné MiG-21, ale vzhledem k nízkým počtům letounů, se tak nikdy zcela nestalo. Z výzbroje byl nakonec vyřazen ještě dříve, než některé zmodernizované „jednadvacítky“. V československém letectvu sloužil celkem ve 4 variantách, 2 stíhacích, 1 stíhací bombardovací a dvoumístné variantě pro výcvik pilotů.

Letoun MiG-23MF iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA

Celkově u nás fungovalo 70 letounů typu MiG-23MF, ve všech 4 zmíněných verzích. S rozpadem Československa, po roce 1992, nebyly MiG-23 v rámci rozdělení výzbroje předány na Slovensko. Proto po zániku federace sloužily všechny stroje až do jejich vyřazení v roce 1994 v českém letectvu.  

Bude vystaven v muzeu letecké techniky

Jeden z těchto stíhačů, MiG-23MF, s trupovým číslem 7184, sloužil na žatecké letecké základně, u 11. stíhacího leteckého pluku. Nalétal se celých 927 hodin a sloužil desítkám československých pilotů v Bechyni, Žatci a Českých Budějovicích. V roce 1996 byl převeden do majetku LOM PRAHA s.p. a roku 2002 byl převezen do areálu státního podniku v Malešicích.

MiG-23MF předek letadla iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA

Jelikož se jednalo o důležitý prvek ve výzbroji našeho letectva, uzavřelo Letecké muzeum Kunovice s LOM PRAHA smlouvu o výpůjčce letounu. Podstatou smlouvy je pozemní převoz stroje z Prahy do Kunovic. Zde se stal unikátním exponátem letecké techniky ČR a reprezentoval žateckou leteckou základnu, na které sloužil. Díky tomu se letoun stane přístupný široké veřejnosti.

Jaký máte názor na leteckou výzbroj Československa?

Zdroj: MOCR, CSLA

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky