Nejpodivnější vojenská letadla všech dob

Armáda je tradičně nositelem pokroku. Války totiž většinou vyhrává ten, kdo má v arzenálu modernější zbraně a lepší strategii. Ne vždycky jde ovšem pokrok správným směrem. Občas se objeví pěkný zmetek.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Už od počátků aeronautiky se lidé pokoušeli do nebes poslat mnoho nesmyslných strojů. Ať už jde o letadla poháněná lidskými svaly, všemožné pokusy se vzducholoďmi a balony naplněnými výbušnými plyny nebo další pochybné ideje. Za některými bláznivými letadly ale stojí vojenští inženýři. Ta většinou spatřila světa jen jako prototyp. A ne všechny prototypy se zachovaly vcelku.

Osudové konstrukční chyby

Letadlu včasného varování a kontroly British Aerospace Nimrod AEW3 přezdívali jeho piloti Frankenstein. Tenhle stroj totiž vypadá, jako kdyby byl sešitý nejméně ze dvou jiných letounů. A navíc mu za ocasem roste ošklivý nádor. Atypický vzhled ale není důvodem neúspěchu Nimrodu AEW3. Hlavním problémem stroje byl špatný radar a počítačové systémy. V důsledku několika konstrukčních chyb a nedostatečného vývoje byl tak letoun prakticky nepoužitelný.

iZdroj: Depositphotos
Lockheed YF-12

Podobně je na tom i americký Lockheed YF-12. Také ten vypadá nezvykle, ale v dobrém slova smyslu. Vizuálně připomíná spíše balistickou raketu než letadlo. Největší záchytní stíhací letoun všech dob sice na začátku šedesátých let stanovil rychlostní rekord, když dokázal překročit cestovní rychlost 3 660 km/h, ale řada chyb a technických nedostatků zamezila jeho zařazení do amerického letectva.

Malé, ale nepovedené

Že se jedná o malý letoun je u stroje Short SC.1 patrné už z názvu. Experimentální letadlo se schopností kolmého startu může připomínat čmeláka. Jednomístný letoun měl sloužit na letadlových lodích, ale neosvědčil se. Na druhou stranu se ze svých chyb dokázali Britové rychle ponaučit, a tak na principu stroje Short SC.1 vznikl o poznání úspěšnější Hawker Siddeley Harrier, který nakonec sloužil téměř padesát let, než byl v roce 2006 vyřazen.

iZdroj: Depositphotos
Hawker Siddeley Harrier

Nejmenším strojem z našeho seznamu je závodní speciál Bugatti Model 100. Tohle letadélko bylo zkonstruováno v předvečer druhé světové války, kdy byla celá Francie poblázněna elegancí a rychlostí. Chvilku hrozilo, že by se tento model dostal do výzbroje italské nebo německé armády, ale nakonec zůstalo jen u plánů. Model 100 se tak do vzduchu nakonec nikdy nepodíval. Momentálně je k vidění v leteckém muzeu ve Francii.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru