Nejsmrtonosnější letecká jednotka ve Spojených státech. Během jednoho roku zabila přes 1 200 afghánských teroristů

Jednu z nejsmrtonosnějších samostatných organizací v celé americké armádě představuje 361. jednotka letectva, která v roce 2012 zabila 1200 teroristů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato 361. letecká jednotka je pravděpodobně tou nejsmrtonosnější samostatnou organizací, která spolupracuje s americkou armádou. V roce 2012 totiž za pomoci vlastních sil zabila více než 1200 afghánských teroristů. Pyšní se také svými bezpilotní lety, které v této době tvořily 19 procent z 31 180 podporovaných letů. Velitelství jimi pravděpodobně analyzuje videozáznamy a komunikační odposlechy, které určité letouny dokáží přenášet. 

Nejsmrtonosnější letecká jednotka ve Spojených státech

Tajná skupina specialistů amerického letectva létajících na palubách špionážních letadel pomohla americkým vojenským komandům zabít více než tisíc nepřátelských bojovníků během jediného roku. To je jedno z překvapivých odhalení v oficiální výroční zprávě z roku 2012, jejíž silně zredigovanou kopii služba zveřejnila na základě ustanovení zákona o svobodném přístupu k informacím.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podle historie uskutečnili lingvisté a analytici z 361. zpravodajské, sledovací a průzkumné skupiny na floridském Hurlburt Field v roce 2012 nejméně 31 180 bojových letů, kterými podpořili nejméně 960 samostatných operací, během nichž tyto síly pro speciální operace zadržely více než 3980 lidí a nejméně 1210 jich zabily. Tento ojedinělý roční počet zabitých osob tak dělá z této jednotky jednu z nejsmrtonosnějších jednotlivých organizací v celé americké armádě.

Pentagon musel rozšířit flotilu

Tato organizace leteckého uskupení začínala během druhé světové války jako jednotka leteckého mapování. V roce 2008 je však americká armáda vyhledala a navázala s nimi spolupráci v rámci masivního rozšíření zpravodajských jednotek na podporu protiteroristických operací v Iráku a Afghánistánu. Mezi lety 2008 a 2012 pak Pentagon rozšířil flotilu špionážních letounů a sledovacích dronů o 238 procent, které pak tvořily až polovinu všech letounů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho zpravodajských letů vyžaduje, aby byli na palubě letadla pouze specialisté, kteří dokáží rychle analyzovat video, jež letadlo natáčí, nebo přeložit komunikaci mezi nepřátelskými stíhačkami, kterou zachytí přijímače letadla. Zpravodajský personál pak ihned předává získané informace, které mohou zahrnovat umístění a počet nepřátelských stíhaček, jednotkám na zemi. 

Nejlepší a nejchytřejší americká jednotka 

Letectvo uvádí, že je 361. letka intenzivně nasazována po celém světě a podplukovník John Shirley, její velitel, označil své lidi za „to nejlepší a nejchytřejší, co Amerika a letectvo mohou nabídnout“. Mezi letouny, v nichž specialisté létají, mohou být i speciální komanda patřící letectvu či armádě. Několik veřejných sdělení tak zmiňuje například špionážní letouny U-28 a MC-12W, což jsou silně upravené turbovrtulové transportní letouny vybavené sofistikovanými senzory. 

iZdroj fotografie: Pexels

Zpravodajský personál 361. jednotky také podporuje lety bezpilotních letounů a to pravděpodobně tím, že sedí ve velitelských přívěsech s vysílači a analyzuje videozáznamy a komunikační odposlechy, které bezpilotní letouny přenášejí. V roce 2012 tvořily lety bezpilotních letounů 19 procent z 31 180 letů, které příslušníci 361. jednotky podporovali. Práce této organizace je však smrtelně nebezpečná a jednotka eviduje také některé ztráty. 

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články