Ukrajinci sestřelili ruský bezpilotní bojový letoun komplexu Orion. Dron byl testován i v Sýrii, měl by nést nejmodernější vybavení

Existuje několik variant bezpilotního prostředku Inochoděc. Stroj je ve službě od roku 2020, nejmodernější verze Sirius bude zařazována v roce 2023.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Bezpilotní prostředky hrají v novodobých konfliktech stále významnější roli. Sestřel jakéhokoli moderního dronu jedné strany je doslova otevřenou pokladnicí nejnovějších technologií pro stranu druhou. Ruský sytém Kronštadt Orion je nejnovějším, Rusy vyráběným bojovým komplexem s dronem „Inochoděc“. Sestřel dronu byl s největší pravděpodobností potvrzen, a Západ tak bude mít nepochybně eminentní zájem ho získat a podrobit důkladné analýze.

Jedná se o první potvrzený sestřel dronu komplexu Orionu

Níže uvedeným videem se Rusové pochlubili zřejmě po rozsáhlém cvičení na běloruské půdě v říjnu 2021, jehož cílem bylo především ukázat, že „Inochoděc“, což je název samotného dronu, je schopen sestřelovat jiné bezpilotní prostředky. Zdali tuto dovednost používá proti Ukrajinci používaným Bayraktarům se prozatím neví.

Turecké drony jsou mnohem masivnější, než vrtulník na videu, a není dosud známo, jaké vlastně zbraně pro boj vzduch – vzduch může ruský dron nést. Dosud zveřejněné údaje v Rusku uvádějí jako jeho výzbroj konkrétně jen zbraně určené k úderům na pozemní cíle a podvěsné systémy pro průzkum a on-line sledování bojiště.

Odhaduje se, že zatím bylo postaveno asi 30 těchto strojů ruskou společností Kronštadt Co. (dříve Tranzas). Má být analogickou zbraní pro americké bezpilotní letouny Predátor. Létá ve středních výškách, maximální vzletová hmotnost činí jednu tunu a užitečné zatížení je 200 kilogramů, při přetížení 250 kg. Dostup je 7 500 metrů a ve vzduchu je schopen vydržet 24 hodin s užitečným zatížením 60 kg. Maximální rychlost činí 200 kilometrů za hodinu, cestovní 120 km/hod.

Řídící systém s prvky umělé inteligence

Pod přídí je dron vybaven hlavicí s elektrooptickými a infračervenými kamerami. Jeho nejdůležitější část, řídící a vyhledávací elektronický systém, je údajně zkonstruován s otevřenou architekturou a s prvky umělé autonomní inteligence schopné se v omezené míře „učit“. Z určitých náznaků a uniklých dílčích informací vyplývá, že ruská armáda u něj požaduje, aby byl schopný se autonomně přepínat do různých módů podle toho, jaká výzbroj je podvěšena pod trupem a křídly, a údajně i podle toho, jaké cíle nalezne.

Komplex Orion se skládá ze dvou řídících vozidel a tří bezpilotních letadel a těchto komplexů údajně ruská armáda už ve výzbroji několik má od roku 2020. Samotný dron „Inochoděc“ je v podstatě jen základní technickou létající nosnou platformou komplexu „Orion“, řiditelnou na dálku až 300 kilometrů, ovšem schopnou pro podvěšenou výzbroj zajistit objevení, zaměření a po odpálení řízené munice i zasažení cíle.

Komplex Orion je v Rusku vyvíjen od roku 2011. Prototyp jeho dronu vzlétl 10. 10. 2016, poháněný čtyřválcovým plochým motorem Rotax 914 s turbodmychadlem o výkonu 84 kW (115 koní) s tlačnou vrtulí na zádi trupu. Letové zkoušky probíhaly od roku 2016 a během testování byly ztraceny minimálně dva prototypy. Známá je ilegálně pořízená amatérská fotografie z 16. 11. 2019, na níž je jeden prototyp havarovaný v zahradě blíže neurčené nemovitosti.

Od roku 2019 běží údajně sériová výroba (jestli se o sérii dá hovořit při produkci cirka 30ti kusů dronů do prosince 2021), tentokrát již s domácím motorem APD-110/120 (89 kW) od společnosti Agat. Motor, který je znám pouze z fotografií, je velice podobný původnímu Rotaxu. Má být ale vybaven systémem plného elektronického řízení typu FADEC. Dvoulistou tlačnou vrtuli AV-115 o průměru 1,9 metru dodává ruská společnost Aerosila. Zajímavostí je u tohoto typu dronu jeho podvozek, který je třístopý, s příďovým kolem a je plně zatahovací.

Pro Orion byla vyvinuta laserem naváděná střela

Podle dosud zveřejněných konkrétních informací je dron schopen nést přesné letecké pumy KAB-20, KAB-50 a také UPAB-50, což jsou laserem naváděné klouzavé bomby. Dále klasické „železné“ bomby FAB-50 anebo čtyři řízené protizemní rakety CH-50. Rusko údajně také pro komplex Orion vyvinulo novou, laserem naváděnou střelu na bázi protitankové řízené střely Kornet-D. 

Oficiální zdroje v Rusku uvádějí, že střela, která byla testována na bezpilotních vzdušných prostředcích Forpost, Altius a Orion, má dosah 10 km a dokáže neutralizovat těžce obrněná vozidla a nízko a pomalu letící vzdušné cíle. Loni v červenci bylo také oznámeno, že probíhala práce na integraci modernizovaných protitankových střel komplexu Vichr-M na Orionu, a že dron ponese jako součást své výzbroje dvě tyto střely ve speciálních kontejnerech v podvěsu. 

Ruský dron „Orion“ získá elektronický válečný systém – https://buff.ly/2XHbGPF přes The Defense Post & Hercules Reyes

Zveřejnil(a) Úterý 24. srpna 2021

Dle ruských zdrojů řídící, vyhledávací a zaměřovací systém dronu Inochoděc obsahuje prvky umělé inteligence pro vyhledávání a sestřel vzdušných cílů. Mluvčí výrobce konkrétně uvedl, že „během testů byl letoun vybaven modernizovaným podvěsným komplexem Střelec-M zpravodajských, velitelských a komunikačních schopností“, který zasahoval cíle s „vysokou mírou účinnosti a přesnosti“ v reálném čase. 

Opět nafouklá bublina?

Co si pod tím máme konkrétně představit je diskutabilní. Jsou známy jen tyto podvěsné systémy: digitální fotoprůzkumný multispektrální systém s vysokým rozlišením, dále multifunkční radiolokátor MF-2, speciální kontejner s prostředky radioelektronického průzkumu, nebo optoelektronický průzkumný systém (termovizní a TV kamera s proměnnou šířkou zorného pole, širokoúhlá TV kamera, laserový dálkoměr a laserový značkovač na ozáření cíle pro naváděnou munici).

Z výše uvedených informací vyplývá, že Rusko očekává od svých nových dronů velké věci. Ale prozatím podle ověřených faktů je komplex Orion svými schopnostmi přibližným analogem staršího amerického Predátoru a má být zřejmě také schopný konkurovat tureckému Bayraktaru. Vladimir Putin tvrdí, že Rusko v současnosti disponuje více jak dvěma tisíci drony. No, pokud ruská armáda zabrala v Pionýrských domech dětem všechny motorové létající modely, tak možná ano.

V každém případě to dle záběrů z bojiště na Ukrajině není moc vidět. Ukrajinci také příliš nedisponují zbraněmi, které by zrovna Orion dokázaly sestřelit, a případné masové použití ruských dronů, pokud existují, by mohlo být pro ně smrtící. Veškeré dění na Ukrajině ale jen stále potvrzuje, že ruská modernizace armády byla pravděpodobně pouze nafouknutou bublinou. A je otázkou, zda systém Orion také náhodou nespadá to této kategorie.

Má Rusko dostatek podobných dronů, aby mohlo významněji ovlivnit konflikt na Ukrajině?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články