Rusko má prý nejsilnější nejadernou pumu na světě: Otec všech bomb je 4krát silnější než „matka“, pustošit měl už v Sýrii

Rusko vyvinulo v reakci na americké pumy MOAB ještě mnohem silnější zbraň – „mnohem“ je na místě, má být totiž hned 4krát silnější. A dokonce už byla jednou nasazena.

MOAB, matka všech bomb i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Až do roku 2003 disponovaly Spojené státy silnou nejadernou pumou GBU-43/B MOAB, známější byla jako „Matka všech bomb“. Rusko však nakonec světu ukázalo mnohem silnější – a to podle všeho až 4násobně – pumu Aviation Thermobaric Bomb of Increased Power, zkráceně FOAB, případně „Otec všech bomb“. Někteří odborníci však informace o jejích schopnostech zpochybňují a označují je za další ruskou propagandu.

Druhá nejsilnější puma má být 4krát slabší

Bomba FOAB byla Ruskem poprvé úspěšně otestována v září roku 2007, a podle tvrzení jeho představitelů má sílu 44 tun TNT, čímž dokáže nahradit některé malé jaderné zbraně, a přitom nezamořuje území radiací. Americká MOAB má oproti ní mít sílu „pouze“ 11 tun TNT a poloměr výbuchu 150 metrů, kdežto ruská pak 300 metrů. Ačkoliv jsou některá tvrzení zpochybňována, nelze vyloučit, že se skutečně jedná o nejsilnější nejadernou pumu světa.

Nejedná se o pumu naplněnou nějakou klasickou výbušninou, ale o zbraň termobarickou, někdy se jí říká také aerosolová nebo vakuová bomba. Využívá stejného principu jako obávané raketomety TOS-1 v ukrajinském konfliktu, ale v mnohem větším měřítku. Její hlavní složkou je hořlavá látka, přesné složení ale není známo; jisté jsou nicméně látky jako etylenoxid a propylenoxid, v případě FOAM jde nejspíše o hliníkový prášek a směs etylenoxidu. Tato hořlavina je většinou pomocným výbuchem rozptýlena do mraku aerosolu, který se vzápětí vznítí.

Prvním efektem zbraně je obrovská koule plamene, která ve svém dosahu vše spálí. Druhým je pak tlaková vlna schopná pronikat i do různých krytů, takže se proti ní není možné chránit. Lidem v jejím dosahu doslova roztrhá vnitřní orgány. Pro její strašlivé účinky volá řada organizací po zákazu všech takových zbraní, zatím ale neúspěšně. Jejich použití v zastavěných oblastech s civilisty lze přitom dle mnoha expertů kvalifikovat jako válečný zločin.

Ruská FOAB je menší než americká MOAB

O ruské pumě FOAB je známo, že má být 7,1 tun těžká a asi 7 metrů dlouhá, takže jsou obě čísla menší než u americké MOAB. Naváděna má být prostřednictvím ruského navigačního systému GLONASS a Rusko tvrdí, že bombu nasadilo v roce 2017 v Sýrii; jde nicméně o nepotvrzenou informaci. Kolik takových bomb má federace ve své výzbroji, není známo. Ve válce na Ukrajině každopádně takovou zbraň zatím nepoužila.

Jedním z možných důvodů je, že se jeví jeví shození jako velmi riskantní. Podle Ruska může být puma svržena z nadzvukového bombardéru Tupolev Tu-160 Blackjack, přičemž se mnozí odborníci se domnívají, že je shazována ze zadního prostoru nákladního letadla, což je i způsob vypouštění amerických MOAB. Takový letoun by ale mohl být snadným cílem pro ukrajinskou protivzdušnou obranu.

Federace se sice dušovala, že má letouny Suchoj Su-57, které dokáží díky stealth proniknout i hustou protivzdušnou obranou, v níž je řada vyspělých Západních systémů, ale i s letošní dodávkou jich má být nejvýše 31 kusů. Není to zrovna moc, ale Rusko by je případně vyslalo pouze zničit obranu, čímž by vytvořily cestu dalším letounům. Vedle toho pak není jasné, zda a jakou reakci by mohlo nasazení takto silné zbraně vyvolat ve světě.

Test ruské bomby FOAB

Může být síla ruské FOAB skutečná?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články