Video: sebevražedný polský dron Warmate vyčkal na ruské vojáky a ukázal jim, že v domě se před ním neschovají

Polské sebevražedné „vyčkávací“ drony se ukazují být smrtící i proti jednotkám v domech. Proniknout přitom dokáže i silným pancířem tanku.

Polský sebevražedný dron Warmate i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Válka na Ukrajině je svým způsobem velmi specifická, neboť v ní jsou oběma stranami (i když více tou ukrajinskou) v masivním měřítku používány různé typy dronů, a to včetně těch sebevražedných (známé také jako potulující se munice). Ukrajina si přitom zvládá vyrábět své vlastní sebevražedné drony, často improvizované, ale dostala i několik vojenských typů od svých spojenců. Jedním z nich je polský Warmate, a ačkoliv nejde o žádný velký stroj, ukazuje se v praxi jako mimořádně účinný.

Dron Warmate zasáhl dům s ruskými vojáky

Potulující se munice může mít na bojišti mnoho úkolů, ale záběry ukrajinských vojáků – pravděpodobně z oblasti Chersonu, neboť je na nich vidět velká řeka – ukazují, jak je lze využít proti schovaným vojákům. Nějaký z průzkumných dronů, přičemž není 100% jisté, zda to byl samotný Warmate, protože je na videu vidět jeho start, který působí jako příprava k útoku, odhalil skupinu ruských vojáků ukrývajících se v budově. A později je vidět, jak má ona budova poničenou střechu.

Sebevražedné drony Warmate vyrábí polská společnost WB Electronics, která je poprvé představila v roce 2014, a o dva roky později je do výzbroje zavedla polská armáda. Podle dostupných údajů si jich objednala zhruba 1 000 kusů. Po invazi Ruska na Ukrajinu však některé ze svých zásob poskytla napadené zemi, ale kolik přesně, to není známo. Lze navíc předpokládat, že Polsko vyrábí další a dodávky pokračují.

Na obloze vydrží dron Warmate až hodinu

Warmate je malý dron, jeho maximální vzletová hmotnost činí pouze 5,7 kilogramů, a je tedy snadné ho přepravovat. Má 1,1 metru na délku a rozpětí jeho křídel dosahuje 1,6 metru. Pohání ho elektromotor s tlačnou vrtulí, cestovní rychlost je udávána na 80 km/h, útočná pak na 150 kilometrů v hodině. Ve vzduchu vydrží až 60 minut a za tu dobu dokáže urazit kolem 30 kilometrů. Jeho dostup jsou až 3 kilometry, ale běžně se pohybuje zhruba 200 metrů nad zemí.

Do polského dronu Warmate existují 3 druhy hlavic podle toho, k jakému úkolu je zrovna nasazen. První je klasická explozivní o hmotnosti 300 gramů, další může být termobarická, a poslední kumulativní proti obrněným cílům. Poslední z nich zvládne prorazit pancíř o síle až 240 milimetrů, a protože útočí shora, kde bývá nejslabší, dokáže si poradit i s tankem. Zkušenosti pak ukazují, že přesnost dronu je 1,5 metru. Existuje také v průzkumné verzi s různými kamerami a laserovým značkovačem cíle.

Útok dronu Warmate na ruské vojáky v domě

Může být potulující se munice rozhodující zbraní?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články