Poznejte pravou tvář 26. pluku, ochránce českého nebe

V Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi sídlí 26. pluk velení, řízení a průzkumu, který chrání český vzdušný prostor. Nepřetržitě.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Český vzdušný prostor je pod nepřetržitým monitoringem. Není letadlo, které by ho narušilo a příslušníci 26. pluku velení, řízení a průzkumu o něm nevěděli. Ochrana vzdušného prostoru nad naším územím je totiž hlavní náplní jejich práce. 26. pluk sídlí v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, ale radiotechnické systémy mají rozmístěny, a spravují, po celé České republice.

Nedotknutelný český vzdušný prostor

K plnění svého úkolu má 26. pluk vytvořenou jemnou strukturu radiotechnických jednotek a míst velení.  Zde se vyhodnocuje letový provoz a vytváří se zde rozpoznaný obraz o vzdušné situaci nad Českou republikou. Přehled o letovém provozu nicméně systémy zpracování dat neposkytují jen v našem vzdušném prostoru, ale jsou ho schopny sestavit i mimo něj. Radiotechnické roty a středisko řízení a uvědomování tak mj. hraje důležitou roli v aliančním systému protivzdušné obrany NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System).

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Radiolokátor RAT-31DL ve východočeské obci Nepolisy

Sedm radiotechnických rot 26. pluku je po ČR rozmístěno tak, aby ji byly schopny nepřetržitě pokrývat po celém jejím území. Výstupy z jednotlivých radiolokátorů jsou předávány středisku řízení a uvědomování (Control and Reporting Centre). V něm jsou identifikovány a posléze za použití dalších zdrojů (radary, vojenské pasivní sledovací systémy) vytvořená tzv. sdružená informace o vzdušné situaci.

Služba je náročnější než jinde

Služba u tohoto pluku je vysoce specifická. První část těžiště spočívá v jednotlivých specializacích (souvisí se střežením vzdušného prostoru), druhá pak v pracovní době. Vojáci 26. pluku plní úkoly ve 24 hodinových směnách. V současné době je jejich práce ztížena vládními nařízeními, kvůli kterým museli, krom jiného, ještě více snížit sociální kontakty v rámci pracoviště. 26. pluk také mezi prvními zahájili antigenní testování operačního a technického personálu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Pracovníci sekce identifikace – O pohybech všech letounů ve vzdušném prostoru ČR bezpečně vědí

Vojáci působící na radiotechnických rotách byli navíc vysílaní do zdravotnických a sociálních zařízení po celé republice, aby pomohli s péčí o nemocné v době koronavirové pandemie. Od listopadu 2020 vyslal 26. pluk na pomoc těmto zařízením několik desítek vojáků, přičemž většina z nich úkol plnila více než 2x. Nicméně provoz radarů nebyl i přes to nijak ovlivněn či omezen a monitoring vzdušného prostoru ČR si udržel svůj standard.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina válku vyhraje, pokud se jim podaří jedna věc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neodymové magnety jsou větším pomocníkem, než byste čekali!
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Máte střevní potíže? Poradíme, jaké probiotika jsou nejlepší!
adbz.cz
adbz.cz
Nebezpečné chyby při skladování hub. Češi jsou na to experti, přitom by stačilo použít selský rozum