Projekt Strike Rodeo ještě ničivější, než se očekávalo. Díky novému systému unese více střel AMG-158 JASSM

Projekt Strike Rodeo má zvýšit nosnost a ničivou sílu F-15E a zároveň snížit nebezpečí pro piloty. Podařilo se uspět?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V minulých dnech byl dokončen systém, který dovolí bojovému letounu F-15E nést více řízených střel AGM-158 JASSM. To nejen zvýší bojovou hodnotu stroje, ale bude znamenat i menší náklady a případné ohrožení pilotů USAF.

Postrach bunkrů

Křižující JASSM vznikla v 90. letech 20. století. Hlavním požadavkem byla nízká míra zjistitelnosti a vysoká míra destrukční síly vůči nepřátelským objektům se zvýšenou mírou odolnosti.  JASSM má hmotnost 1021 kilogramů a dolet zhruba 370 kilometrů. Pro střelu je k dispozici několik typů hlavic podle typů cílů: těžší se 450 kilogramy trhavin je určena pro větší a mělčeji umístěné cíle. Naopak 109 kilogramová se směsí AFX-757 dokáže proniknout i do hlubších opevněných objektů.

iZdroj fotografie: Unsplash

JASSM má velmi pokročilou avioniku a během letu k cílí v nízké výšce kopíruje terén, mění směr a rychlost. Proto je pro obranu protivníka těžko zachytitelná. Vedle USA byla střela zařazena i do výzbroje australského, finského a polského letectva. Jedna střela vyjde na 1 milion USD a v budoucnu se počítá, že střely ponese i moderní bojový stroj F-35. Jeho úprava pro nesení JASSM je však problematická. Střela je totiž příliš veliká a nevejde se do vnitřní šachty stroje a musela by být nesena na vnitřním pylonu. To by narušilo stealth vlastnosti stroje.

F-15 jako ideální nosič

Naopak legendární tažný kůň amerického letectva F-15E se ukázal jako ideální nosič střel JASSM. Vzhledem k velikosti střel se dosud pod křídla F-15 mohly instalovat pouze dvě střely. To se nyní změní. Úkolem projektu Strike Rodeo bylo podvěsit pod stroj více střel. Dne 11.května byly dokončeny u 85. testovací letky na Floridě testy systému, který dovolí jednomu stroji nést až 5 střel JASSM.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle specialistů to dovolí zvýšit strategický potenciál nejen F-15E, ale i střel JASSM. U F-15 dojde především k zvýšení bezpečnosti, kdy kvůli úderům bude moci dojít k menšímu počtu vzletů. Proti jednomu cíli bude moci být použita vlna střel nebo naopak při jednom vzletu jeden stroj zasáhne víc cílů. Zároveň se zvýší zatížení obrany nepřítele a zvýší se šance na zásah cíle. O zavedení nového podvěsného systému se rozhodne v nejbližší době. 

Zdroj: Janes

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články