Americké letectvo chce průzkumné mikrodrony s mávajícími křídly. Dokáží se protáhnout otevřenými okny i ventilací

Letectvo USA zadalo zakázku na speciální drony malé velikosti. Pohybovaly by se jako hmyz nebo ptáci. Vojáci by je mohli používat ke speciálnímu průzkumu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vojáci americké armády obklíčí nějakou budovu, ale nemají ponětí, co je uvnitř. Vyndavají proto malé roboty s mávajícími křídly, které posílají do akce. Ty se protáhnou otevřenými okny nebo ventilací a v reálném čase prohledávají místnost po místnosti. Teprve až zmapují terén a identifikují možné hrozby, mohou jít vojáci do akce. I to je jedna z vizí, se kterou nyní pracuje americké letectvo.

Jako hmyz či ptáci

Na stroji, který by to zvládl, letectvo pracuje se společností Airion Health LLC. Jejich snahou je vyvinout opravdu malý dron s mávajícími křídly, který by se mohl pohybovat bez pomoci výpočtů výkonného počítače. Ty jsou nutné ke stabilizaci letu takového zařízení. To se může dostat do různých situací, které je nutné vyřešit i nečekanými polohami křídel a změnou rychlosti nebo typu jejich mávání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Funkční prototyp mikrodronu by měl být hotový již na začátku příštího roku. Očekává se, že takové zařízení by nemělo jen vojenské využití, ale byl by o něj zájem i v mnoha civilních sektorech. Nabízel by unikátní funkci pohybu ve velmi těsných prostorech, což by mohlo být výhodné třeba při hledání závad v nepřístupných místech jako jsou tunely nebo vnitřní prostory strojů.

Hmotnost není známá

Dron se bude umět pohybovat ve všech směrech, tedy nahoru i dolů, doprava a doleva, vpřed nebo couvat. Stroj by byl řízený na dálku. K jeho obsluze mají podle požadovaných parametrů stačit dva lidé. Jak těžký by měl být výsledný dron, zatím není jasné, požadované parametry v této oblasti totiž nebyly zveřejněné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Není to poprvé, co se americké ozbrojené síly snaží získat drony malé velikosti. Například v únoru zveřejnily požadavek na dron malé velikosti vypouštěný z ruky, který by také dokázal prohledávat vnitřní prostory. Jeho hmotnost měla být maximálně jednu libru, tedy 454 gramů. Vloni se malé drony začaly používat při ostraze letecké základy Eglin na Floridě. S jejich pomocí vojáci nahlížejí třeba za roh budov.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články