Video: velkolepý manévr zvaný „Pugačevova kobra“ zvládnou jenom ti nejlepší piloti. Mistři jsou Rusové, podařil se ale i americkým pilotům

Pugačevova kobra je manévr, kterým rádi prokazují své schopnosti hlavně ruští piloti. Zvládli ho však i jiní, ale zdaleka není v možnostech každého pilota.

Manévr Pugačevova kobra i Zdroj fotografie: Contando Estrelas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sovětský pilot Viktor Pugačev v roce 1989 na letecké přehlídce ve Francii doslova udivil nejenom aktuálně přihlížející, když se svým letounem Suchoj Su-27 Franker předvedl nevídaný manévr. V jednom okamžiku totiž zdvihl předek letounu tak, že směřoval kolmo nahoru, přičemž ale stroj pokračoval ve směru původním. Prudce přitom ztratil rychlost, ale pak příď zase sklopil a pokračoval dále. Manévr je od té doby nazýván „Pugačevova kobra“. Rádi ho předvádí špičkoví ruští piloti, ale možný je i s ne-ruskými, třeba americkými letadly.

Kobru zvládali před lety Švédové s Drakenem

Ačkoliv je manévr připisován Pugačevovi, není jeho provedení nějakým sovětským objevem. Již v 50. letech 20. století používali téměř shodný švédští piloti s letounem Saab 35 Draken, jen se o něm nemluvilo. V 60. letech téhož století pak dělal podobný manévr i syrský pilot s letounem Mikoyan-Gurevich MiG-21. Sovětští piloti na něj narazili podle všeho až v 70. letech 20. století, ale veřejně ho nakonec předvedl až Viktor Pugačev.

„Kobra“ je považovaná za důkaz mimořádné manévrovatelnosti letadla a skvělých schopností pilota, protože rozhodně nejde o žádný jednoduchý manévr. Musí být prováděn jen při určité podzvukové rychlosti, protože kdyby letoun letěl příliš pomalu, mohl by spadnout. A pokud naopak příliš rychle, vlivem přetížení by pilot mohl upadnout do bezvědomí, případně by mohlo dojít k poškození draku letadla.

Pugačevova kobra, postup iZdroj fotografie: Uživatel Henrickson / Creative Commons / CC BY-SA

Zejména sovětští a ruští piloti jsou Pugačevovou kobrou známí, neboť disponují stroji, s nimiž lze manévr provést snáze než s jinými. Jmenovitě třeba Suchoj Su-27, Mikoyan MiG-29 Fulcrum nebo Suchoj Su-35 Flanker-E jsou zkonstruované pro vysokou manévrovatelnost, a často jim může pomoci i vektorování tahu. Obecně ale platí, že podobných manévrů jsou v nějaké míře schopné i mnohé další letouny čtvrté nebo páté generace, záleží hlavně na umění pilota.

Super Hornet zvládá kobru skvěle

Aktuálně nejznámější Západní letadla, která dokáží Pugačevovu kobru provést, jsou McDonnell Douglas F/A-18 Hornet a Super Hornet. Třeba dostupné video ukazuje, že to zvládnou i s nemalým nákladem výzbroje. „Kobra“ se ale podařila i tureckému pilotovi s letounem General Dynamics F-16 Fighting Falcon, ale existují rovněž videa, kde ho předvádí první letoun páté generace, a sice Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor.

Pugačevova kobra je efektní manévr na přehlídky, při němž se divákům tají dech, v praxi ale doporučován není. Teoreticky sice může takto prudké zpomalení způsobit, že při souboji na krátkou vzdálenost soupeř přeletí. Ovšem už jenom to, že lze manévr provést pouze při určité rychlosti, jeho využití dost limituje. Kdyby nepřítel navíc nebyl dostatečně blízko a takovým manévrem překvapený, udělá „kobra“ z letadla velký a těžkopádný cíl. Po manévru pak také musí stroj opětovně nabrat rychlost, což dává prostor soupeři, aby uletěl.

Letoun F/A-18 Super Hornet předvádí Pugačovovu kobru

Je pro Pugačevovu kobru nějaké praktické využití?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články