Ruské letadlo Su-24 se systémem Chibiny mělo před osmi lety vypnout elektroniku Aegis. Dle všeho jde jen o fake news

Ruská federace ve svých operacích proti soupeřům nespoléhá jen na sílu svých zbraní. Umí veřejný prostor zahltit úžasnými zprávami, které ale často nejsou pravda.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

V dubnu 2014, tedy zhruba měsíc po ruské okupaci Krymu, se americký torpédoborec třídy Arleigh Burke USS Donald Cook operující v mezinárodních vodách Černého moře dostal do kontaktu s ruským bombardérem Su-24. Ten, ač neozbrojen, měl provést asi tucet velmi blízkých průletů nad americkou lodí. Krátce po incidentu začala ruská státní média, jejichž zprávy převzala i mnohá další, tvrdit, že letounu se podařilo vypnout systém Aegis, kterým je plavidlo vybaveno. Dle všeho jde ale o lež.

Obrana proti letadlům a raketám

Americký systém Aegis je umístěn na mnoha amerických lodích a používají ho i některá námořnictva spojenců. Jde o integrovaný systém, jenž je určen k protivzdušné a protiraketové obraně a také k elektronickému boji a průzkumu. Je konstruován tak, aby dokázal sestřelovat i balistické rakety a další druhy střel, například protilodní. Je to komplexní systém, který tvoří pokročilé radary a lidary, elektronický systém řízení s prvky autonomní umělé inteligence a vlastní paleta zbraní, jež jsou k samotnému ničení cílů určeny.

The almighty Khibiny! 😜 Credits in pic. ~Clorox.

Zveřejnil(a) Battle Machines dne Sobota 12. prosince 2015

Avšak podle ruských médií bombardér, ačkoli se zdál neozbrojený, tak bezbranný nebyl. Na jeho palubě byla instalována nejnovější verze zařízení L-175 Chibiny. Jde o zařízení pro vedení elektronického boje. Tento systém má zásadně omezit detekční schopnosti protivníka. Například zpozdit jeho detekci útočících letadel, přičemž systém dokáže vysílat i falešné údaje, zkomplikovat detekci cíle a působit elektronice protivníka další nespecifikované potíže.

V zásadě měl torpédoborec úplně „vypnout“. Senzační zpráva po incidentu tvrdila, že během přeletu ruské letadlo jednomu z nejmodernějších amerických plavidel, neboť torpédoborec byl uveden do služby v roce 1998, systém Aegis zcela vypnulo. Posádka údajně nebyla schopna vůbec nic detekovat.

Některé „zprávy“ dokonce uváděly, že i ovládací a pohonné prvky jednotlivých systémů přípravy, například antiraket ke střelbě, jejich mechanické vysunutí do polohy k okamžitému startu apod., byly ruským systémem eliminovány a střelecké věže na lodi údajně „zmrtvěly“ v různých polohách. Poté, co se plavidlo vrátilo do rumunského přístavu, šokem ze schopnosti ruského systému mělo 27 členů posádky lodě rezignovat.

Vypnout radar útočníkem není v takovéto situaci možné

Americké námořnictvo zprávu ruských médií označilo za nepravdivou a více ji nekomentovalo. Případem se zabývala například i laboratoř Digital Forensic Research Lab působící při Atlantické radě. I ta ji označila za nesmysl. Odborníci téměř unisono upozorňují na to, že Chibiny prostě není schopný radary nějaké lodě vypnout. Podobné zařízení může detekční systémy a elektronická čidla spojená s radarovým systémem lodi maximálně na nějakou dobu oslepit nebo zmást, ale v žádném případě není schopné je vypnout, a už vůbec ne proti vůli obsluhy.

Podle mnohých analytiků byly a jsou podobné zprávy pravděpodobně druhem informační hybridní války ze strany Ruska. To se velmi často snaží a snažilo vyvolat dojem, že disponuje velmi pokročilými systémy, které jsou schopné ty západní v mnoha ohledech překonat. Využívalo k tomu nejen státem řízená média, ale i šíření různých informací na sociálních sítích třeba za pomoci botů, trollích farem nebo ve skupinách svých příznivců.

To ovšem neznamená, že by Rusko různými moderními zbraňovými systémy nedisponovalo. Spíše ale jejich schopnosti nadsazuje, podobně jako počty těchto zbraňových systémů. A jak se ukazuje na příkladu raket Iskander-M, nepřítelem, který značně eliminuje údajné a proklamované vysoce efektivní bojové vlastnosti nových ruských zbraní, jsou samotní ruští vojáci, především jejich velmi nekvalitní výcvik a mizerné systémové zázemí v bojových situacích.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Detail systému Chibiny na konci křídla letounu

Za pravdu těmto poznatkům a tvrzením dává i současný konflikt na Ukrajině. Rusko v něm předvedlo několik svých supermoderních systémů. Ale problémy, s nimiž se při tom potýká, svědčí o tom, že nejde o nějaké zázračné zbraně. Nezvládlo ani zcela zničit či oslepit ne příliš moderní ukrajinskou protiletadlovou obranu a přichází i díky tomu stále o další stroje.

Jak moc věříte ruskému tvrzení, že je schopné vypnout systém Aegis?

Zdroj: EuropaVarietas, NationalInterest, DefenseSystems

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články