Rusko dodalo vojenské juntě nové stíhací letouny Su-30 a vrtulníky. Jsou používány na útoky proti opozici

Řada nedemokratických států využívá armádu k potlačování opozice nebo povstalců. Mnohé země do těchto států proto nevyvážejí své zbraně.

i Zdroj fotografie: Alexey Korshunov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli Rusko vede válku na Ukrajině, ve které ztrácí značné množství techniky, i přes to se alespoň v některých případech snaží plnit své zbrojní závazky. Podle dostupných informací v nedávné době dorazily do Maynmaru ruské bojové letouny Su-30SME. Navíc země dostala v poslední době u vrtulníky Ka-29TB. Techniku podle všeho maynmarská vojenská junta, která patří k tradičním odběratelům ruských zbraní a podporovatelům Ruska, používá proti povstalcům.

6 letounů a 5 vrtulníků

Boje probíhají od roku 2021, kdy armáda svrhla zvolenou vládu a čelila mnoha demonstracím, které byly krutě potlačovány. I přes tyto excesy Rusko patří k těm, kdo vojenské juntě dodávají zbraně. Ta naopak neodsoudila invazi na Ukrajinu. Podle dostupných informací země z Ruska objednala 6 víceúčelových stíhacích letounů a 5 vrtulníků. Většina zbraní, jak dokládají i některé satelitní snímky, by již měla být v rukách místní armády.

Jsou v boji jistě vítanými posilami. Su-30SME je exportní verze Su-30SM, která má jen sníženou kvalitu některých systémů oproti verzi dodávanému ruskému letectvu. Jde o dvoumístný víceúčelová stíhací letoun generace 4+, který je vybaven výkonným radarem a je označován za supermanévrovatelný. Poháněn je dvěma motory, které mu jsou schopny udělit rychlost až Mach 2. Jeho dosah je 3 tisíce kilometrů.

Letoun je vyzbrojen leteckým kanonem ráže 30 milimetrů se zásobou 150 nábojů. Dokáže unést až 8 tun výzbroje, kterou lze uchytit na 12 bodů pod trupem a křídly. Je samozřejmě chopen nést celou škálu ruských střel vzduch-vzduch. Pro Maynmar je v boji s rebely mnohem vítanější schopnost nést i velký náklad bomb od obyčejných až po ty přesně naváděné. Také může být vyzbrojen raketami vzduch-zem.

iZdroj fotografie: Dmitry Ryazanov / Creative Commons / CC BY-SA
Ka-29

Velký výsadek a silná výzbroj

Vrtulník Ka-29TB je vyvinutý z vrtulníku Ka-27. Je používán především pro podporu námořních vyloďovacích operací, ale lze jej používat i na pevnině. Jeho výhodou je, že jde o mohutný transportní vrtulník, který může být i silně vyzbrojen. Kromě tříčlenné posádky uveze i 16 cestujících nebo několikatunový náklad. Vrtulník se pohybuje maximální rychlostí 250 kilometrů v hodině a jeho dolet při dvoutunovém zatížení činí 450 kilometrů.

Vrtulník může mít ve dveřích umístěný lehký kulomet. Je ale vybaven čtyřmi závěsnými body na dvou postranních pylonech. Na ně se dají umístit například různé typy neřízených raket, pouzdro s dělem ráže 23 milimetrů, každé se 150 náboji. Případně zde může být až osm protitankových řízených střel. Vrtulník je velmi odolný zvláště proti palbě lehkých pěchotních zbraní, jeho nejdůležitější části jsou pancéřované.

Proč je Rusko ochotné dodávat zbraně vojenské juntě v Maynmaru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články