Rusko veřejnosti ukázalo záběry z výroby nového bojového drona. Důkaz vyspělosti zbrojního průmyslu je nepopiratelný

V současné době konstruktéři pracují na prototypu. Dron by měl spolupracovat s letouny páté generace a významně posílit schopnosti letectva.

i Zdroj fotografie: Uživatel Geektrooper2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Neobvyklé záměry mohli na začátku srpna spatřit diváci ruských televizních kanálů. Ministr obrany Sergej Šojgu navštívil závod společnosti Suchoj. Byl se podívat na výrobu letadel Su-34, ale především na jednu z novinek ruské konstruktérské školy, stealth dron S-70 Ochotnik. Rusko rádo prezentuje produkci a schopnosti zbraní. Jednak slouží jako důkaz vyspělosti jeho zbrojního průmyslu a jsou i dobré pro jejich budoucí export.

Hotový bude příští rok

Konstruktéři pracují zatím na prototypu dronu. Šojgu prozradil, že podle plánů má být dokončený v příštím roce. Pak by mohlo ruské letectvo podepsat dlouhodobou dohodu o dodávkách tohoto stroje. Měla by být dle všeho na dobu deseti let a firmě umožnit naplánovat si výrobu a zajistit potřebné materiály. Například takové, které umí pohlcovat radarové vlny.

Zveřejnil(a) Weapons of the World dne Pátek 16. října 2020

O schopnostech dronu není příliš informací, většinou pocházejí z otevřených zdrojů. Každopádně Ochotnik je letoun typu samokřídlo. Tvarem se podobá třeba známému americkému bombardéru B-2, i když je samozřejmě menší. Konstrukce létajícího křídla, které na rozdíl od klasických letadel chybí ocasní plochy, dokáže významně omezit radarový odraz letounu. Stroj by měl být poháněný proudovým motorem, nejspíše stejným jaký je na Su-35.

Až dvě tuny pum

Podle odhadů expertů bude dron dosahovat rychlosti kolem 1000 kilometrů za hodinu. Letoun, jehož rozpětí křídel je kolem 20 metrů a váží asi 20 tun, má disponovat vnitřní pumovnicí s nosností asi dvě tuny bomb a raket. Dolet je odhadovaný na více než 5 tisíc kilometrů. Ochotnik se podobá americkému bezpilotnímu RQ-170 Sentinel. Ten v roce 2011 ukořistil Írán a je pravděpodobné, že ruští konstruktéři se k němu dostali.

Vývoj začal před deseti lety, poprvé jej veřejnost mohla spatřit v roce 2014 při popojíždění na letišti. V roce 2019 Rusko předvedlo první let dronu spolu s letadlem Su-57. Ukázka trvala necelou půlhodinu. Očekává se, že stroje by v budoucnu měly úzce spolupracovat. Například tak že pilot pošle dron dopředu splnit nějaký nebezpečný úkol, aby nebyly ohroženy lidské životy.

Experti se v minulosti snažili analyzovat schopnosti Ochotniku. Ačkoli je označovaný za stealth, upozorňují, že především kvůli tvaru trysky bude schopnost takzvané neviditelnost ze zadního směru značně problematická. Předpokládá se, že konstruktéři budou muset tvar pozměnit. V ruských médiích se objevily i informace, že má sloužit i jako průzkumný letoun nebo platforma pro vedení elektronického boje. Mohl by tak usnadnit pronikání jiných strojů protiletadlovou obranou nepřítele.

Zdroj: Defence-blog, TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články