Hrom a Blesk: Seznamte se s nejnovějším ruským párem dronů. Jejich schopnosti jsou jedinečné

Technologie dronů nebyla v minulosti velkou prioritou ruských ozbrojených sil. Poté, co se ukázala jejich užitečnost, zde vznikají velmi zajímavé projekty.

i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnost Kronštadt, která vyvíjí nový dron, jenž by se mohl stát zbraní využívanou ruskými ozbrojenými silami, poskytla ve velkém rozhovoru nové informace o projektu. Pokud jsou slova tvůrců přesná, mohl by být dron schopen mnoho podivuhodných vlastností. Projekt byl poprvé představen v loňském roce. Ale ani nyní jeho tvůrci nenaznačili, kdy by mohl být dron Grom (Hrom) operačně nasazený.

Výzbroj raketami a naváděnými pumami

Grom by měl být velkou platformou, které by umožnila útočit na cíle na nepřátelském území. Vyzbrojen by měl být především přesně naváděnými raketami. Například střelami Kh-38 nebo laserově naváděnými pumami Kab-250 či Kab-500. Délka dronu má být 13,8 metru a rozpětí jeho křídel kolem deseti metrů. Měl by být schopen operovat ve výšce až 12 kilometrů a dosahovat maximální rychlosti 1000 kilometrů za hodinu.

iZdroj fotografie: Uživatel Allocer / Creative Commons / CC BY-SA
Kh-38

Unést by měl až dvě tuny výzbroje. Z nově uveřejněných informací vyplívá, že by měl být schopen ovládat až desítku menších dronů Molnyja (Blesk), které by také vyráběla společnost Kronštadt. Tento doprovod by byl v různých konfiguracích, která by se lišila podle mise. Mohl by plnit průzkumné úkoly, sloužit jako nosič zbraní, případně jako takzvané kamikadze drony. Všechny stroje by spolu neustále komunikovaly.

Jistá je spolupráce se stíhačkami

Kromě toho, že by Grom ovládal menší drony kolem sebe, bude podle dostupných informací sloužit i jako doprovod ruských bojových letadel. Kompatibilní by měl být se stroji páté generace Su-57 i stíhačkami čtvrté generace Su-35. Měl by být schopen eliminovat různé druhy protiletadlové obrany a vést elektronický boj. Svými parametry se velmi podobá americkému dronu XQ-58 Valkyrie.

iZdroj fotografie: Uživatel Geektrooper2 / Creative Commons / CC BY-SA
S-70

Kromě Gromu se Rusko v současné době soustředí hlavně na vývoj dronu S-70 Ochotnik. V tomto případě se jedná o stroj s prvky stealth, který by byl obtížně zachytitelný nepřítelem. Jeho rozměry a nosnost jsou větší než v případě Gromu. I tyto drony by měly spolupracovat s Su-57. Rusko v minulosti představilo i jejich záběry ze společného letu. Ochotnik má být ve výzbroji do roku 2025.

Jak se Rusku daří ve vývoji dronů ve srovnání s ostatními zeměmi?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články