To málo známé o vzácném ruském dronu Eleron T-16 ukazuje video, Ukrajinci ho totiž mohou „sundat z oblohy“ bez poškození

NÁZOR: Kromě levných dronů vítají obě strany ve válce na Ukrajině i ty vysoce sofistikované. Jedním z nich by měl být i ruský Eleron T-16 s několikametrovým rozpětím.

Ruský dron Eleron-10 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruští konstruktéři stále pokračují ve vývoji a úpravách dronů, které armáda největší země světa využívá. Cílem je udělat z nich ještě schopnější průzkumníky i zbraně, a zároveň snížit jejich výrobní náklady na minimum, neboť se zdaleka ne všechny vrací z misí zpět. Jedním z nejnovějších přírůstků ruské dronové flotily je bezpilotní letoun označovaný jako Eleron T-16, který je zatím poměrně vzácný, a dosud je o něm známo jen omezené množství informací.

Dron lze spolehlivě shodit rušením

I nejnovější typy dronů, ať jsou moderní a drahé jak chtějí, mohou být relativně snadno zničeny. Například video pod článkem ukazuje, že Eleron T-16 není schopen odolat dronové rušičce, a velice rychle jí podlehne. Právě její použití je jedním ze způsobů, jak s drony bojovat. Rušicí signál obvykle zamezí spojení mezi operátorem dronu a strojem, přičemž rušený může být i signál GPS nutný k navádění. Dron se tak stane neovladatelným a spadne, což znamená, že se dostane k obráncům v podstatě nepoškozený.

Eleron T-16 je pokračovatelem rodiny dronů, která se poprvé objevila kolem roku 2012. Konkrétně modely Eleron-3 a Eleron-10 byly určeny hlavně k průzkumu a hlídkování, vypouštěny jsou přitom ze speciální vystřelovací rampy – i proto lze předpokládat, že u nejnovějšího modelu to bude podobné. Při návratu se pak stroj, jako předchozí modely, nejspíše spustí na padáku. Všechny drony z této rodiny navíc zvládají létat i po předem naprogramované trase.

Eleron T-16 má novou konstrukci

Jde o stroj vybavený takzvaným kachním křídlem v přední části, kdežto předchozí drony ničím podobným nedisponovaly. Eleron T-16 je oproti nim také větší a asi 20 kg těžký, zachycené fotografie ukazují, že je sice kratší než dospělý muž, ale jeho rozpětí je několik metrů. Jeho odhadovaná maximální rychlost se může pohybovat kolem 65 km/h a dolet zhruba 150 km.

Dron Switchblade 300 před odpálením

„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Jestliže jeho předchůdci byli určeni k hlídkování a průzkumu, nový letoun tyto úlohy plní také, ale na rozdíl od nich může být i vyzbrojený. Unese totiž náklad o hmotnosti 5 až 6 kilogramů, vojáci na něj tedy mohou připevnit nějaké mikropumy nebo improvizované nálože, ale zatím žádný takový případ popsán nebyl. Vzhledem k tomu, že jde o novou konstrukci, je možné, že ruská armáda nasadí Eleron T-16 více až v budoucnu.

Sestřelený dron Eleron T-16

Jak hodnotíte nový typ ruského dronu?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články