Ruský elektronický rušicí systém, který měl údajně ochromit americký torpédoborec, je v rukách ukrajinské armády

Chibiny ukořistili Ukrajinci. Rusové jsou naprosto neschopní ochránit své nejmodernější technologie a systémy.

i Zdroj fotografie: Dmitrij Pichugin / Creative Commons / GFDL
                   

Na jaře roku 2014 plnily ruská média, ale nejen ruská, zprávy o téměř zázračném úspěchu ruského letectva. Letoun Su-24 měl v Černém moři úplně vypnout systém Aegis na americkém torpédoborci třídy Donald Cook. Použít k tomu měl zařízení pro elektronický boj s názvem Chibiny. Američané tyto zprávy opakovaně popřeli jako nesmysl. Nyní se má Rusko čeho obávat. Důležité části přístroje Chibiny jsou dle všeho v rukách Ukrajiny a lze předpokládat, že ta se s USA o poznatky z analýzy tohoto ruského elektronického zařízení podělí. Vše díky ruskému šlendriánu.

Klíčová část Chibiny vypadá neporušená

Systém Chibiny je určen na elektronický boj s nepřátelskými radary a ruské stroje ho mívají nainstalovaný na konci křídel. Jedna část zařízení je pasivní a detekuje radarové signály. Dokáže tedy pilota varovat, že je v prostoru pokrytém aktivním radarovým signálem nepřítele. Druhá část je vysílač, jehož úkolem je přímo rušit radarové signály. Vysílá tedy signály, které zhoršují detekci letadla, vytvářejí v radarových systémech falešné odrazy a snaží se je obecně mást, co se týká nesprávného určení místa a vzdálenosti detekovaného letounu.

iZdroj fotografie: Alexey Korshunov / Creative Commons / CC BY-SA
Su-30SM kazachstánského letectva

To má především znesnadnit zaměření letounu radarovými systémy, protože právě radarem jsou primárně naváděny protiletadlové střely středního a dlouhého dosahu. Proto bylo nesmyslné tvrzení ruské strany, že mohla vypnout systém protivzdušné obrany Aegis. Ale pravdou zůstává, že ho ruský letoun mohl rušit, i když je otázka, jak účinně. Každopádně se zdá, že o tuto výhodu, kterou Rusko má, může přijít.

Podle zveřejněných fotografií totiž ukrajinští vojáci v osvobozené oblasti Izjumu našli sestřelený ruský letoun Su-30SM se sériovým číslem RF-81773. Ten byl dle všeho vybaven jednou z verzí systému, která je označovaná jako Chibiny U. Zachycené fotografie ukazují, že v troskách se nachází téměř neporušené pouzdro rušicího modulu RTU 518-PSM. Tedy přesně ta část systému, jež má oslepovat a mást nepřátelské radary. Podle pohledu na zařízení se dá předpokládat, že bude ve velmi dobrém stavu.

V rukou Ukrajinců díky chybě ruských vojsk

Celá událost je paradoxní v tom, že ruský letoun byl sestřelen již v počáteční fázi bojů na Ukrajině a po katapultáži pilota sestřelený stroj dopadl na území, které bylo pod kontrolou ruských vojsk. Ta se ale evidentně nijak nesnažila vrak prohledat a odstranit utajované technologie, jež by mohly v případě, že by padly do „nesprávných“ rukou, pomáhat ukrajinské armádě a případně i jejím spojencům. Během ofenzivy ukrajinských vojsk v oblasti Charkova a Izjumu se místo s vrakem letounu dostalo pod kontrolu ukrajinské armády.

Ta si na rozdíl od té ruské práci s prohledáním trosek dala. Různými verzemi systému Chibiny bývají vybaveny nejmodernější ruské stíhačky Su-30, Su-34 a Su-35. Dá se samozřejmě předpokládat, že nejspíše bude i na strojích páté generace Su-57. Ačkoli se mohou používané verze v některých detailech lišit, použitá rušicí technologie bude jistě konstrukčně velmi podobná.

Její prozkoumání dá Ukrajině, ale především jejím spojencům v čele s USA, které jistě budou mít o zařízení eminentní zájem, možnost do budoucna vyvinout technologie, jež budou proti rušení z Chibiny imunní. Případně, podobně jako Němci za druhé světové války, po prozkoumání radarových zaměřovačů Spojenců H2S ze sestřelených bombardérů je naopak budou schopni využít ve vzduchu k pasivnímu vyhledávání a zaměření letounů, které tuto technologii ponesou a budou aktivně využívat. Takové malé obrácení rolí, že?

Jak si vysvětlujete příčiny neschopnosti Rusů ochránit své moderní technologie?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články