Ukázkovým příkladem propagandy byl případ údajného podpálení letounu Suchoj SU-27: ani jedné zemi nepatřil, ale oběma se hodil

Ovládnutí informačního prostoru je ve válce zásadní, často jsou ale některé incidenty úmyslně neověřitelné. Třeba jako zničení letounu Su-27, k němuž možná ani nedošlo.

Ruský Su-27SKM manévruje i Zdroj fotografie: Dmitrij Pičugin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boje ve válce na Ukrajině se odehrávají nejenom na samotné frontě, ale také ve vnitrozemí nebo v informačním prostoru. Často je přitom velmi obtížné rozeznat, co ze zpráv je nebo není pravdivé, případně nakolik, a to zvláště pokud je nějaká událost doprovázena „důkazními“ záběry s ne příliš dobrou kvalitou. Příkladem může být údajné zničení ruského bojového letounu Suchoj Su-27 Flanker na letišti Centralnaja Uglovaja poblíž Vladivostoku. Zničit jej měla legie ukrajinských ozbrojených sil Svoboda Ruska, ale možná bylo vše jinak.

Nelze poznat, kdo ani co vlastně zničil

Video šířené na sociálních sítích ukazuje letoun Su-27 v plamenech. Pořízeno bylo přitom v noci a není příliš kvalitní. Letoun podle všeho začal hořet od po zemi rozlité kapaliny, pravděpodobně benzínu, u níž někdo „škrtl“ sirkou. Kde se letoun nachází není možné identifikovat, a obtížné je i určení jeho typu. Za incidentem měla nicméně stát legie Svoboda Ruska, kterou údajně tvoří Rusové toužící po svržení prezidenta Vladimira Putina. Jak její členové dokázali podpálit letadlo na druhé straně země, tedy tisíce kilometrů od konfliktu, není jasné.

Vyzbrojený letoun Su-27 iZdroj fotografie: Britské královské letectvo / Creative Commons / OGL
Vyzbrojený letoun Suchoj Su-27

Nejasností využila i ruská propaganda, která prezentuje natočenou událost zcela jinak. Ta potvrdila, že jde o letoun Su-27, ovšem nikoliv ruský, ale ukrajinský. Tvrdí, že na křídle stroje lze rozeznat obrysy ukrajinské identifikace, což ale také není vůbec jasné. Podle této teorie jde o falešné video vyrobené Ukrajinou s cílem znejistit Rusy a tvářit se, že ve federaci existuje opozice bojující proti režimu a za konec války. Potvrdit však nelze vyjádření ani jedné strany a ani není jisté, kdy a zda vůbec bude známa pravda.

Letoun Suchoj Su-27 je velmi rozšířený

Suchoj Su-27 je ještě sovětské konstrukce a jedná se o bojové letadlo čtvrté generace, které bylo zařazeno do služby poprvé v roce 1985. Dvoumotorový stroj s velmi dobrou manévrovatelností mají přitom nejenom postsovětské státy, tedy včetně Ruska a Ukrajiny, ale i Vietnam, Čína a další. Konstrukce letadla je velmi zdařilá a Rusko v ní pokračovalo, resp. pokračuje dodnes, a vyvinulo na jejím základě další stroje, které dnes tvoří základ jeho letectva. A i když je Suchoj Su-27 v původní konfiguraci zastaralý, stále se na některé druhy úkolů hodí.

Letadlo je 21,9 metrů dlouhé a rozpětí křídel dosahuje 14,7 metrů. Dvojice motorů mu dokáže udělit rychlost až Mach 2,35 a může díky nim vystoupat do výšky až 19 kilometrů, přičemž dolet vychází na 3 500 kilometrů. Kromě autokanonu ráže 30 milimetrů může nést na 10 hardpointech až 4 500 kilogramů výzbroje. Mohou to být střely vzduch-vzduch sovětských konstrukcí, ale i různé typy raket k útokům na pozemní cíle, případně bomby. Třeba ukrajinské stroje byly upraveny, aby zvládaly odpalovat americké protiradarové střely AGM-88 HARM.

Hořící Su-27

K jaké verzi požáru Su-27 se kloníte spíše?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články