Spolehlivý americký bezpilotní letoun Aerosonde Mark 4.7

Bezpilotní letoun Aerosonde Mark 4.7 je výrobkem amerického průmyslového konglomerátu Textron Inc. Na trhu je už téměř patnáct let a za tu dobu si díky své flexibilitě, modularitě a odolnosti získal respekt nejen ve vojenských, ale i v civilních kruzích.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Kromě armády si jej oblíbili zejména vědci. Základní charakteristiky letadla jsou:

  • Maximální výška letu: 4 600 m
  • Maximální rychlost: 150 km/h
  • Vzletová hmotnost: 17,5-25 kg (v závislosti na typu motoru)
  • Maximální garantovaná doba letu: 10 hodin

Pokud jde o dobu letu, Aerosonde Mark 4.7 drží rekord ve své třídě, když v roce 2006 vydržel za příznivých povětrnostních podmínek ve vzduchu bez dotankování neuvěřitelných 38 hodin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Letoun drží několik rekordů

Civilní využití

Letadla Aerosonde Mark 4.7 jsou využívána mimo jiné v programu výzkumu hurikánů, na kterém spolupracují NASA a americký Národní úřad pro oceán a atmosféru. V rámci jednoho z výzkumných letů strávil tento letoun v oku hurikánu Noel více než sedm hodin a stal se prvním letadlem vůbec, kterému se do oka hurikánu podařilo proniknout.

Výrobce stroj také v roce 2010 předvedl na Air Show v Bahrajnu, kde jeho přednosti a odolnost demonstroval během průletu písečnou bouří. Let proběhl bez potíží a dokázal, jak dobrý a odolný Aerosonde Mark 4.7 je.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Přistát může na celé řadě míst

Vojenské využití                               

I díky výše zmíněným úspěchům letoun pronikl také do armády. Díky katapultovacímu zařízení, které lze využít ke startu letadla, může stroj vzlétnout například z lodí nebo z pohybujících se obrněných vozidel. Přistát pak může kromě standardního dosednutí na adekvátní přistávací plochu také pomocí speciálně uzpůsobené odchytové sítě pojmenované Soft Hands. Díky tomu může být Aerosonde Mark 4.7 nasazen prakticky kdekoli a kdykoli. Jak vyplývá z názvu i nízké vzletové hmotnosti, nejedná se o bitevní stroj, ale o průzkumný letoun. Roli průzkumníka je však schopen plnit dokonale.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články