Amerika vrací úder: Stíhačky F-35A budou nést nukleární zbraně. Testování jaderných pum prošlo

F-35 je považován za nejpokročilejší bojový letoun planety. S atomovou bombou v pumovnici bude jeho nadvláda ještě drtivější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Americké úsilí o zvýšení bojové hodnoty strojů Lockheed Martin F-35 Lightning II je o krok blíže k nové úrovni. Americké letectvo potvrdilo, že stíhačka 5. generace se schopností stealth bude schopna dopravit taktickou jadernou zbraň nad nepřátelské území. Dne 4. října tuto novou schopnost supermoderní páteře USAF oznámilo velitelství vzdušných sil ve své tiskové zprávě.

Zcela nová úroveň

Stíhací letoun F-35A je prvním letounem 5. generace, který se blíží certifikaci schopnosti nést jaderné zbraně. F-35 dokončil první úplnou demonstraci nukleárního zbraňového systému a dokončil proces certifikace stroje jako nosiče jaderných zbraní. Během cvičného náletu dva letouny F-35 shodily na zkušební střelnici Joint Test Assemblies (JTA) v Tonopah v Nevadě cvičné bomby B61-12, které napodobují skutečnou taktickou jadernou zbraň.

iZdroj fotografie: Wikimedia Commons / Public Domain

„Naše potenciální protivníky to nutí více přemýšlet o svých plánech, než se rozhodnou je uskutečnit,“  prohlásil zástupce velitele vzdušných sil pro strategické odstrašování, podplukovník Douglas A. Kabel. „Můžeme se dostat blíže nepřátelským cílům a hlouběji do bojové oblasti, což by jinak mohlo být pro prostředky, které nejsou ve stavu utajení, nemožné,“ dodal Kabel.

422. a 59. zkušební a vyhodnocovací letky Velitelství vzdušných sil (Air Combat Command-ACC), které sídlí na letecké základně Nellis v Neville, provedly závěrečné letové zkoušky letounu, aby získaly certifikaci jaderného nosiče. Údaje z testů nyní přezkoumává ministerstvo obrany a ministerstvo energetiky, aby se ujistilo, že letouny F-35A vyzbrojené atrapou nukleární bomby B61-12 fungovaly správně a jsou připraveny nést ostrou munici.

Složitý proces

Dalším krokem je udělení jaderné provozní certifikace, která zajistí výcvik a proškolení pilotů a členů pozemní údržby a posílení letek na požadovaných místech, kde existuje možnost mise F-35 se schopností plnit jaderné úkoly. Schválení projektu a udělení certifikace by znamenalo, že Spojené státy mají stíhací letoun se stealth technologií schopný zasahovat cíle taktickými jadernými zbraněmi hluboko v nepřátelském území.

iZdroj: National Nuclear Security Administration/ Public Domain

„Poprvé se stalo, že operační letoun F-35 provedl shoz testovacího kompletu B61-12, což je v podstatě přesně to samé jako atomová bomba B61. B61-12 je vyrobena z jaderné zbraně, ze které byl vyjmut nukleární materiál,“ vysvětlil Kabel. „I v případě nukleárních bomb platí, že čím blíže se dostaneme k cíli, tím je jeho pravděpodobnost zničení větší. A F-35 je k tomu ideální.“ 

Podplukovník Daniel Jackson, vedoucí oddělení strategického odstrašování a jaderné integrace velitelství ACC, uvedl, že zbraně řady B61 lze použít i na jiných bojových víceúčelových letounech, jako jsou F-15E a F-16 C/D. „Mít stíhací letoun páté generace s touto schopností přináší zcela novou dimenzi strategické úrovně, která posiluje misi jaderného odstrašení naší země,“ uvedl Jackson v tiskové zprávě ze 4. října.

Jen drobné úpravy

Letouny F-35 použité pro test v Nevadě vyžadovaly jen dvě drobné, ale zásadní technické úpravy, aby mohly být vybaveny jadernou zbraní. V první řadě to byl signalizátor souhlasu k jadernému úderu v kokpitu a přepínač pro výběr mise ve zbraňovém prostoru.

„Přepínač musí být v určité poloze, aby letoun rozpoznal, že se jedná o autorizovanou konfiguraci k případnému nasazení a použití nejmocnější zbraně,“  řekl Jackson o přepínači volby mise, který musí být zapnut na zemi. „Řekl bych, že je to jakési dodatečné bezpečnostní opatření, které je do letounu také přidáno.“ 

Proces jaderné certifikace je rozdělen do dvou fází: certifikace jaderného projektu a certifikace jaderného provozu. Tento provedený test je považován za závěrečné letové cvičení pro jadernou certifikaci projektu F-35A. Jackson uvedl, že v tuto chvíli je bombardér B-2 jediným letounem letectva typu stealth schopným jaderného úderu.

Ve službě v brzké budoucnosti

Po certifikaci se však ne každý letoun F-35 stane schopným jaderného nasazení. „Jakmile je typ letounu certifikován z hlediska konstrukce, musí být ještě certifikován z hlediska provozu,“ vysvětlil Kabel. „To bude provedeno na místě u operační jednotky, které ho bude využívat a bude s ním plnit případné úkoly.“ 

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Creative Commons / Public Domain

Oba důstojníci Velitelství vzdušných sil odmítli prozradit časový plán nebo místo, kde bude letoun operačně certifikován, ale naznačili, že se tak stane brzy. „V nepříliš vzdálené budoucnosti proběhne počáteční certifikace projektu,“ řekl Kabel. „Poté bude následovat provozní certifikace, která celý proces završí, čímž se F-35 stane plně certifikovaným letounem se schopností nést nukleární zbraně. A tuto schopnost poté můžeme předat do rukou bojových velitelů.“ 

Jak si myslíte, že změní F-35 s atomovou bombou strategii USA?

Zdroj: AirForceMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články