„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot

I když jsou letouny F-16 výrazně lepší než cokoliv, co má Ukrajina nyní ve výzbroji, ruská letadla Su-57 páté generace je svými schopnostmi „strčí do kapsy“.

Ruský letoun Suchoj Su-57 Felon i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Avizované poskytnutí letadel General Dynamics F-16 Fighting Falcon bezpochyby posílí ukrajinské letectvo – a to nejenom kvantitativně, ale i kvalitativně. V případě, že dostane stroje z Nizozemí a Dánska, půjde sice o 40 let stará letadla, ale protože prošla modernizací, jsou stále velmi schopná. Světoví experti nicméně upozorňují, že mohou mít problém, pokud se dostanou do přímého střetu s ruskými letouny páté generace Suchoj Su-57 Felon.

Ruský Su-57 má pokročilé schopnosti

Letoun Suchoj Su-57 je jedním ze 4 letadel páté generace zařazených v činné službě, což také znamená, že má řadu funkcí, na něž stroje generace předchozí nestačí. Jednou z nich je třeba schopnost stealth, která znamená obtížnou zachytitelnost na radaru, což hraje při střetu velikou roli – střelami dlouhého dosahu totiž nelze střílet po letadle, o němž protivník neví, zda a kde se nachází. I podle bývalého indického pilota Vijaindera K Thakura má Suchoj Su-57 oproti F-16 výhodu i ve spolupráci s pozemními radary.

Nizozemský letoun F-16 iZdroj fotografie: Uživatel Peter Gronemann / Creative Commons / CC BY
Nizozemský letoun F-16

To v podstatě znamená, že ruské letadlo nemusí zapínat svůj radar (čímž by se jinak mohlo prozradit), ale bude využívat data z radarů pozemních – takovou spolupráci umožňuje i pokročilé datové spojení. Ukrajinské letadlo by pak nemuselo vůbec vědět, že ho nepřátelský letoun zaměřil, ani že proti němu odpálil nějaké střely. Suchoj Su-57 Felon se tak může díky schopnostem stealth a omezenému dosahu radaru F-16 může držet mimo dohled. A navíc je i jeho radar typu AESA lepší než u 40letých, ač modernizovaných, strojů F-16.

Ruské střely létají dál než americké

Další výhodou jsou pro Suchoj Su-57 střely vzduch-vzduch dlouhého dosahu – jedná se o R-77M s údajným dosahem až 193 kilometrů, a ještě o R-37M s doletem až 398 kilometrů. A i kdyby byla ruská tvrzení o jejich doletu o něco nadsazená, pořád budou nejspíše lepší; americké střely AIM-120D AMRAAM z F-16 mohou mít totiž dosah jenom 160 km. Ve výsledku to tedy znamená, že si F-16 budou muset držet od ruského vzdušného prostoru veliký odstup, v němž mohou letouny Suchoj Su-57 operovat z relativně bezpečné vzdálenosti.

Přesto ale nelze tvrdit, že by dodávka letadel Ukrajině nedávala smysl. Jedním z handicapů Su-57 je naopak jejich počet, pravděpodobně jich existují jenom zhruba dvě desítky, a polovina z nich jsou prototypy. F-16 pak mohou být velmi dobré a účinné proti letounům jako Suchoj Su-25 Frogfoot a Suchoj Su-34 Fullback, které útočí na pozemní jednotky na frontě. Lze na ně totiž útočit z hloubky ukrajinského vzdušného prostoru. F-16 mohou ale sloužit i ke svrhávání klouzavých pum, odpalování protiradarových střel, ale i raket proti pozemním cílům.

Jak by měla / mohla Ukrajina letadla F-16 nasadit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články