Video: nouzové přistání „na břicho“ zvládl ruský pilot excelentně, přesto je Suchoj Su-25 značně poškozen; šlehaly z něj „plameny“

K nouzovému přistání se musel ruský pilot bitevního letounu Su-25 uchýlit poté, co nedokázal vysunout podvozek. Z jakého důvodu není zatím známo.

Ruský Su-25 i Zdroj fotografie: Aleksandr Markin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na sociálních sítích se objevily zajímavé záběry ruského bojového letadla Suchoj Su-25. Není sice jasné, z jaké doby ani z jakého letiště přesně pocházejí, ale protože na sobě má stroj typické označení Z, jde o dobu spadající do invaze na Ukrajinu. Video je zajímavé především v tom, že ukazuje nouzové přistání letadla tzv. na břicho, tedy s nevysunutým podvozkem. Pilotovi se manévr povedl velmi bravurně, ačkoliv letadlo utrpělo značné poškození.

Podvozek letadla se mohl nevysunout nečekaně

Co se před přistáním stroje na letištní plochu vlastně stalo, není úplně jasné. Pilotovi se mohl nečekaně zaseknout podvozek, neboť kolem dráhy nejsou vidět žádná záchranná vozidla připravená vyrazit mu na pomoc (třeba pro případ požáru). Vyloučeno není ani bojové poškození letounu protiletadlovou palbou. Na nízkoletící letadla někdy vojáci střílí i z ručních zbraní. Odolný Su-25 s pancéřovaným kokpitem sice projektil útočné pušky nesestřelí, ale může mu zasáhnout nějaký systém důležitý právě pro vysunutí podvozku.

Pilot ruského letadla každopádně zachoval chladnou hlavu a velmi dobře a opatrně dosedl doprostřed přistávací dráhy. Při styku kovového trupu stroje s betonovou dráhou vyšlehl dlouhý ohon jisker připomínající plameny. Je až s podivem, že nezapálil padáky sloužící k rychlejšímu zastavení letadla. Pilotovi se je podařilo úspěšně vypustit, díky čemuž rychle zastavil a nakonec ani s letadlem nesjel z dráhy.

Letouny Suchoj Su-25 mají značné ztráty

Ačkoli letadlo úspěšně přistálo, je jasné, že bude dlouhou dobu odstavené. Podle odborníků způsobí takové přistání škody, které vyžadují rozsáhlé opravy a následné otestování, zda je stroj opět bojeschopný. Rusko na začátku konfliktu s Ukrajinou disponovalo téměř 200 kusy bojových letounů Su-25, ale je otázka, zda byly všechny v dobrém stavu. O minimálně 23 letadel tohoto typu ruské letectvo na Ukrajině přišlo; jde ale pouze o zdokumentovaná čísla, reálně jich tak mohlo padnout o něco více.

Sovětský letoun Suchoj Su-25 byl speciálně zkonstruovaný během 70. let pro podporu pozemních vojsk, pročež létá v nízkých výškách a podzvukovou rychlostí maximálně 975 kilometrů v hodině. Unese velmi těžký náklad různých neřízených i řízených raket, bomb, protiradarových nebo protiletadlových střel o hmotnosti až 4 400 kilogramů. Vybaven je také kanónem ráže 30 milimetrů, ale na závěsníky je možné připevnit další dva kanóny ráže 23 milimetrů. Stejnými letadly disponuje i Ukrajina, která je rovněž nasazuje do bojů.

Dalo by se takové přistání zvládnout lépe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články