Americké námořnictvo úspěšně otestovalo tankování letadel z dronu. Poprvé, co tanker neřídil člověk

Poprvé v historii bojový letoun dokázal načerpat pohonné hmoty za letu z dronu, který neřídil člověk. Systém bude americké námořnictvo ještě testovat, vkládá do něho velké naděje.

i Zdroj fotografie: Boeing
                   

Unikátní operace se na začátku června povedla americkému námořnictvu. Bojový letoun F-18 Super Hornet za letu natankoval palivo z dronu MQ-25T1. Je to poprvé v historii, co tanker neřídil člověk. Výsledky pokusu nyní budou odborníci vyhodnocovat a plánují se další testy. Systém by měl americkému námořnictvu umožnit značně prodloužit dolet bojových letounů operujících z letadlových lodí. Navíc se čeká, že drony by plnily i další úkoly než jen funkci tankerů.

Těstě u sebe

Zkušební let se uskutečnil 4. června z letiště z letiště MidAmerica v Mascoutah ve státě Illinois. Bojový letoun sledoval dron, který poté vysunul hadici s trychtýřem umožňující tankování za letu. F-18, který je jedním z palubních letadel letadlových lodí, se k němu vzápětí připojil. Během manévru se oba stroje pohybovaly ve vzdálenosti necelých sedmi metrů. Musely se vypořádat třeba se vzájemnými turbulencemi, ale manévr úspěšně zvládly.

iZdroj fotografie: Boeing

Podle admirála Briana Coreye, který velí programu bezpilotních letounů, může tento pokus výrazně zvýšit dosah leteckých sil z palub letadlových lodí. To je potřebná schopnost, protože největší soupeři USA na moři Čína a Rusko, zavedli nebo zavádějí nové generace protilodních zbraní, které mají dlouhý dosah a dosahují hypersonických rychlostí. Držet flotilu z jejich dosahu je tak nejefektivnější obranou. Vzdálenost ale limituje dolet palubních letadel. Tankování za letu ji může významně prodloužit. Dron by měl nést i řadu senzorů a sloužit k průzkumu.

Dron nahradí letouny

V současné době palubní letouny tankují z jiných letounů F-18. Využití bojových strojů jako tankerů ale snižuje množství letounů, které je možné nasadit do boje. Již v loňském roce námořnictvo oznámilo, že by si chtělo pořídit flotilu dvaceti tankovacích dronů. Úspěšný test ale ještě neznamená, že je program hotový. Námořnictvo spolu s firmou Boeing oznámilo, že se vše musí vyhodnotit a plánují se další testy. Například situace, kdy dron i letoun budou startovat z lodi. Ladit se bude i software dronu.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Námořnictvo o vzdušném tankovacím dronu umožňuje již několik let, své koncepty mu předalo několik firem, ale nakonec vyhrál Boeing. První MQ-25 vzlétl v roce 2019, na konci loňského roku na něj bylo namontované tankovací zařízení. Dron je 16 metrů dlouhý a má rozpětí křídel 23 metrů. Letounům by měl být během jednoho letu schopen dodat 6800 kilogramů paliva. V tom případě bude jeho dolet 930 kilometrů. Předpokládá se, že by si palivo z něho mohlo vzít až šest strojů.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články