Turecko na oblohu vysílá nový dron Akinci. Zvládne mnohem více než jeho starší slavný sourozenec Bayraktar TB2

Turecké drony se v posledních letech řadí k těm nejlepším, které si lze ve světě pořídit. Země měla možnost si je vyzkoušet i v reálných konfliktech a uspěly.

i Zdroj fotografie: Uživatel ArmyInForm / Creative Commons / CC BY
                   

Po dronu Bayraktar TB2, který se proslavil především ve válce o Náhorní Karabach a v současném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, přichází Turecko s novým strojem. Společnost Baykar už ozbrojeným silám dodává dron s názvem Akinci. Jde o opravdového vládce nebes, jenž je větší a zvládne mnohem více než jeho známý předchůdce.

Původní Bayraktar unese málo zbraní

Ačkoli je TB2 bezpochyby kvalitní a cenově dostupnou zbraní, což opakovaně dokázal, má oproti opravdu moderním dronům několik omezení. Jedním z nich je malá operační vzdálenost od řídící základny, která je jen kolem 150 kilometrů. Také unese pouze 150 kilogramů nákladu, je proto možné ho vyzbrojit jen menšími protitankovými raketami nebo takzvanými mikropumami. I jeho letová výška je maximálně 4 kilometry.

Z tohoto důvodu se Turecko snažilo na základě svých zkušeností vyvinout stroje, jež by se vyrovnaly velkým dronům, jakými jsou třeba MQ-9 Reaper. V roce 2018 proto firma představila nový projekt dronu nazvaného Bayraktar Akinci. Jednalo se o dvoumotorový stroj, který je jednou tak delší než předchozí TB2. Díky spolupráci s Ukrajinou ho turecká firma vybavila dvěma turbovrtulovými motory Ivchenko-Progress AI-450C.

První let uskutečnil první prototyp PT-1 v září 2019, svůj druhý let v lednu 2020 a pak přeletěl řízen operátorem na základnu Corlu v provincii Tekirdag k dalšímu testování, které začalo v květnu 2020. PT-2, druhý prototyp, dokončil své testování v srpnu 2020, první let třetího prototypu Bayraktar Akinci byl úspěšně dokončen v březnu 2021. První střelecký test Akinci úspěšně skončil v dubnu 2021.

iZdroj fotografie: Uživatel CeeGee / Creative Commons / CC BY-SA
Bayraktar Akinci

Munice, vyvinutá tureckým výrobcem zbraní Roketsan, během testování zahrnovala laserem naváděnou inteligentní mikro munici (MAM), konkrétně MAM-T, MAM-C a MAM-L. Letové testy prvního sériového UCAV Bayraktar Akinci byly dokončeny v květnu 2021 a poté již začala dohotovené drony přebírat turecká armáda

Akinci je dron o délce 12,2 metru, vysoký 4,1 metru a rozpětí křídel činí 20 metrů. Jeho maximální vzletová hmotnost je 5,5 tuny. Dva motory mu umožňují dosáhnout rychlosti až 361 kilometrů v hodině, i když běžně létá rychlostí kolem 240 kilometrů v hodině. Dokáže operovat ve výšce přes 12 kilometrů, běžná operační výška je však 9 kilometrů. Ve vzduchu vydrží až 25 hodin, záleží na velikosti nákladu.

Až osm zbraní včetně velkých nomb

Právě ten je nespornou výhodou oproti TB2. Akinci totiž unese až 1 350 kilogramů výzbroje, průzkumného zařízení nebo další výbavy. Vše lze v různých kombinacích umístit na osm závěsných bodů. Mezi zbraně, které může nést, patří střela Cirit, „chytrá” munice Bozok, minipumy MAM-L (termobarická), MAM–C (vysokovýbušná), protitankový raketový systém dlouhého doletu (L-UMTAS), „železné” pumy MK-81, MK-82 , MK-83 upravené přídavným modulem na řízené pumy kategorie JDAM. 

Turecko pro ně totiž podobně jako USA vyvinulo sadu, která bombám umožňuje přesně zaměřovat cíl a dělá z nich chytrou munici. UCAV může být také vyzbrojen střelami vzduch-vzduch Gokdogan a Bozdogan a též naváděnou bombou MK-82 přeměněnou pomocí přídavného skládacího křídla na kluzákovou bombu s prodlouženým dosahem. Dron zvládá i střelu SOM-A.

iZdroj fotografie: Uživatel CeeGee / Creative Commons / CC BY-SA
Dron Akinci a jeho možná výzbroj

Své schopnosti stroj prokázal při mnoha testech. Například v dubnu letošního roku uskutečnila turecká armáda test, při kterém nový stroj ve spolupráci s TB2 zaútočil na námořní cíl. Menší dron ho lokalizoval a nasvítil laserem. Akinci na něj svrhl pumu MK-82 JDAM, jež má hmotnost 227 kilogramů.

Vyspělé elektronické systémy

Kromě těchto schopností má dron i velmi vyspělou avioniku a zařízení pro průzkum a zaměřování. Tento hi-tech bezpilotní letoun byl navržen k provádění různých operací, včetně spolupráce s pilotovanými i bezpilotními letouny. Je vybaven duálními satelitními komunikačními systémy, radarem vzduch-vzduch, elektronickými podpůrnými systémy, protikolizním radarem a radarem se syntetickou aperturou.

Letoun přímo ovládá systém umělé inteligence, který usnadňuje jeho řízení operátorovi, často i využíváním různých automatických a poloautomatických letových režimů. Vybaven je i dalšími systémy, jež umožňují velmi efektivní průzkum a přesné navádění zbraní. Turecko již před nějakou dobou oznámilo, že drony získá první zahraniční uchazeč. Obdržet by je měl v roce 2023.

Kdo jím bude, zatím není jasné, ale z logiky věci jasně vychází, že by zákazníkem měla být Ukrajina. Má dobré zkušenosti s TB2. Ale hlavně dodává do nových tureckých dronů motory a není nepravděpodobné, že si jejich dodávky podmínila úhradou v podobě několika sériových strojů pro svou armádu. A je nade vší pochybnost, že podobné stroje potřebuje, aby mohla co nejlépe čelit ruské hrozbě.

Je Akinci schopen konkurovat americkému Reaperu?

Zdroj: AirforceTechnology, TheDefensePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články