Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu

Jedná se o silnou inovaci turecké armády, která tak dokáže zaútočit i z poměrně dlouhé vzdálenosti, aniž by svou techniku vystavila riziku odvetné palby nepřítele.

Roketsan, raketa TRG-230 na dronu i Zdroj fotografie: Roketsan
                   

Turecký zbrojní průmysl přišel v posledních letech s řadou zbraní, které se svou vyspělostí řadí mezi opravdovou světovou špičku. Asi nejznámější jsou turecké drony, i když země exceluje například i v raketových technologiích. To nejlepší z obou oblastí v sobě pak snoubí nově otestovaná turecká střela TRG-230-IHA, která je odpalovaná z bezpilotního letounu, ačkoliv ji pravděpodobně lze použít i na bojových letadlech.

Raketa pro drony vychází z pozemní

O nové turecké střele vyráběné společností Roketsan je známo jen velmi omezené množství informací, její označení však avizuje, že je postavena na základě střely TRG-230 odpalované z raketometu Roketsan Multi-Barrel Rocket Launcher. Jedná se o raketu ráže 230 milimetrů s dosahem až 70 kilometrů, ale nejnovější typy údajně dokážou zasahovat cíle do vzdálenosti až 150 kilometrů. Má hmotnost 210 kilogramů a hlavici o hmotnosti 42 kilogramů, naváděna je buď laserově, nebo prostřednictvím GPS.

Zda se parametry střely odpalované ze země shodují i s TRG-230-IHA, je v tuto chvíli pouze spekulace. Podle zveřejněných údajů má být ale tato raketa schopna zasahovat cíle do vzdálenosti větší než 150 kilometrů a naváděna je prostřednictví GPS. Zveřejněné video z jejího testování ukazuje, že dokáže zasáhnout cíl s vysokou přesností. Odpálení probíhá tak, že je nejdříve shozena z letounu a teprve po nějaké době dojde k zapnutí jejího motoru, přičemž při letu údajně dosahuje nadzvukové rychlosti.

Dron Akinci zřejmě unese střel více

Novou raketu Turecko vyzkoušelo za pomoci dronu Bayraktar Akinci, což je dvoumotorový dron zařazený do výzbroje v roce 2021. Má nosnost 1 500 kilogramů, a lze tedy předpokládat, že podobných střel může nést hned několik. Operuje ve výšce kolem 9 kilometrů, jeho dostup je ale o 4 kilometry vyšší, a má dolet až 7 500 kilometrů nebo až 25 hodin letu. Jeho maximální rychlost vychází na 361 km/h a je na něm nainstalovaný i moderní radar AESA.

V tureckém testu svrhl dron raketu ve výšce kolem 7 600 metrů a vzhledem k její velikosti, rychlosti i dosahu může jít o velmi nebezpečnou zbraň, s níž si protivzdušná obrana nemusí poradit úplně snadno. Zavedení takové střely do výzbroje by dalo tureckým dronům nové možnosti, neboť by se tak mohly držet z dostřelu většiny protivzdušných systémů, ale přitom provádět přesné útoky i na dlouhé vzdálenosti. Střely by buď využívaly GPS, nebo by je navedl laser z menšího dronu, případně od pozemního operátora (tedy pakliže by měly i laserové navádění).

Test rakety TRG-230-IHA

Jak střela TRG-230-IHA může z tureckých dronů udělat smrtící systém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články