Turecký dron Bayraktar TB 2 pomáhá Ukrajincům ničit těžkou ruskou techniku. Dokonce mu složili oslavnou píseň

Moderní drony dokážou být neobyčejně silnou zbraní. Zvládají kroužit dlouhé hodiny nad cílovou oblastí, vykonávat průzkum nebo zničit zadaný cíl.

Ukrajinský Byaraktar TB2 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská armáda stále nemá mnoho své výzbroje, která by dokázala efektivně ničit těžkou vojenskou techniku nasazenou Ruskem k okupaci země. Jedna skutečně účinná zbraň v jejích rukou je ale nyní na Ukrajině tak populární, že jí tu dokonce složili píseň. Jde o turecký dron Bayraktar TB2 (česky Vlajkonoš). Zveřejněná videa ukazují, že Ukrajinci s pomocí těchto dronů zničili Rusům tanky, obrněná vozidla, nákladní automobily, protiletadlové systémy nebo železniční cisternu s palivem.

Drony se měly na Ukrajině i vyrábět

Drony si Ukrajina před válkou objednala od Turecka, které je vyrábí již od roku 2014. První dostala loni v červenci. Země spolu dokonce jednaly o tom, že se tyto drony na Ukrajině budou produkovat v licenci, a ta recipročně zase Turecku pomůže s motory pro jeho bezpilotní letouny. Podle dostupných informací mohla mít Ukrajina před zahájením ruského útoku asi 20 těchto dronů, další dorazily na začátku března.

iZdroj fotografie: Uživatel Bayhaluk / Creative Commons / CC BY-SA
Řídicí stanice dronu Bayraktar

Rusko se jich po zkušenostech z bojů v Náhorním Karabachu velmi obává. Svědčí o tom fakt, že jeden z prvních leteckých útoků ruských letadel mířil 24. února na jejich základnu. Podle všeho se ale zdá, že s tím Ukrajinci počítali, a přinejmenším větší část strojů se jim podařilo zachránit. I když Rusové tvrdí, že několik Bayraktarů se jim také podařilo sestřelit. Již v minulosti Rusko na Turecko tlačilo, aby drony na Ukrajinu vůbec nedodávali.

Turecko se do vývoje vlastních dronů před lety pustilo především z důvodu amerického embarga na jejich vývoz do své země. Američané se obávali, že by jejich drony Turecko nasadilo proti Kurdům, se kterými jak v Turecku, tak na území Iráku nebo Sýrie turecká armáda a policejní síly prakticky nepřetržitě bojují. Proto na začátku tisíciletí začala společnost Baykar Makina nejdříve s vývojem a výrobou malého dronu, a postupně své schopnosti zdokonalovala.

Stroj vylétne i do osmi kilometrů

Dron je poháněn pístovým motorem s tlačnou vrtulí. Ten je schopen stroji udělit rychlost až 222 kilometrů v hodině, ale většinou létá cestovní rychlostí kolem 130 kilometrů v hodině. Dron je 6,5 metru dlouhý a rozpětí jeho křídel je 12 metrů, maximální vzletová hmotnost je 630 kg. Je schopen se ve vzduchu udržet až 27 hodin a vystoupat do více než 7 300 metrů, vylepšená verze i do 8 000 m. Na konci roku 2021 jich bylo vyrobeno nejméně 257 kusů a výroba intenzivně pokračuje.

Nosnost stroje vyčleněná pro výzbroj (ostatní užitečnou zátěž tvoří především palivo, základní senzorický systém a řídicí systém s vysílačkou) je 150 kilogramů, což umožňuje vybavit stroj TB 2 nejen různými druhy kamer a senzorů, ale i zbraněmi. Dokáže nést až čtyři kusy přesně naváděné munice různých kategorií. Mohou to být například řízené protitankové rakety UMTAS původně vyvinuté pro bitevní vrtulníky T-129 ATAK. Další často využívanou municí jsou laserem naváděné mikropumy MAM, ale i několik dalších druhů zbraní.

Turecko začalo své drony nasazovat i proti Kurdům, jak se Američané obávali, ale velmi úspěšně třeba i při operacích v Sýrii. Drony poslalo i do Libye, kde ničily i ruské protiletadlové systémy Pancir. Země je také začala vyvážet, jedním z odběratelů byl Ázerbájdžán, který je nasadil v boji o Náhorní Karabach. Dronům se tehdy podařilo zničit značný počet arménské vojenské techniky a obranných pozic, a přispěly tak velkou měrou k ázerbájdžánskému vítězství.

Jak moc mohou drony zasáhnout do výsledku války mezi Ruskem a Ukrajinou?

Zdroj: Ahvalnews

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články