Ukrajina dostane z USA nový sebevražedný dron Phoenix Ghost. Nikdo neví, jak zbraň přesně vypadá

Sebevražedné drony, které dokážou vyhledat cíl a pak na něj udeřit, jsou novinkou ve výzbroji armád. Jsou velmi efektivní, pokud je obsluhuje kvalitně vycvičený personál.

i Zdroj fotografie: US Marine Corps
                   

Americká administrativa oznámila, že součástí nejnovějšího balíčku vojenské pomoci bude velké množství zbraní, včetně těžkých, jakými jsou houfnice. Co ale na seznamu zaujme asi nejvíce, je položka sebevražedných dronů. Celkem 121 kusů by měly tvořit stroje nesoucí jméno Phoenix Ghost. Nikdo vlastně pořádně neví, o jakou zbraň se jedná, protože je to žhavá novinka, již veřejnost nikdy neviděla.

Ukrajinci si parametry nadiktovali

Mluvčí Pentagonu John Kirby pouze médiím sdělil, že jde o zcela novou platformu. Byla prý vyvinuta na základě ukrajinských požadavků. Po různých typech dronů země napadená Ruskem opakovaně volá. Bez větších podrobností pouze uvedl, že by nový systém měl mít podobné parametry jako sebevražedné drony Switchblade. Zároveň se ale v některých aspektech mají lišit.

iZdroj fotografie: Julian Herzog / Creative Commons / CC BY
Izraelský sebevražedný dron Harop

Switchblade je třída sebevražedných dronů, která má dvě verze. Vyznačuje se tím, že ji lze snadno odpálit ze speciální trubice. Dron vybavený kamerou se pak nějakou dobu může doslova „potulovat“ nad bojištěm. Když operátor najde cíl, navede dron obsahující výbušnou hlavici na něj. Menší Switchblade 300 vydrží ve vzduchu 15 minut a používají se na tzv. měkké cíle. Větší Switchblade 600 má větší výdrž a zvládá zničit i lehce obrněnou techniku.

Několik set těchto dronů již Ukrajinci dostali. Podle Pentagonu by proto neměli mít velký problém se s Phoenix Ghost naučit zacházet. Mají totiž nejen předchozí zbraně, ale využívají i řady improvizovaných dronů, kterými vykonávají průzkum i útočí na vybrané cíle. Ovšem není jasné, zda nová zbraň má křídla jako Switchblade, nebo jde o kvadrokoptéru. Její rychlý vývoj by byl nejspíše mnohem jednodušší, pokud by šlo o vrtulníček, ovšem výrobce, poněkud tajemná firma AEVEX Aerospace, má větší praxi s drony s křídly.

Dron vyrobila firma s velkými zkušenostmi

Američtí novináři se pokoušeli o novém systému alespoň něco zjistit. Ovšem jak letectvo, tak výrobce společnost AEVEX Aerospace LLC odmítli poskytnout jakékoli podrobnosti. Ví se ale, že firma s americkými ozbrojenými silami dlouhodobě spolupracuje. O samotné firmě je toho známo poměrně málo, avšak ví se, že AEVEX Aerospace vznikla v roce 2017.

Dodává na klíč zákazníkům komplexní řešení a technologické systémy průzkumu a pozorování ze vzduchu, ať už jako samostatné systémy (především na bázi bezpilotních systémů – dronů), nebo součásti jiných, většinou vojenských technologií. Sídlí v Solana Beach, CA. Je smluvním partnerem mnoha podniků komerčního leteckého i obranného průmyslu a dělí se na tři obchodní jednotky: Intelligence Solutions, Flight operations a Engineering and Technology. Zajímavé jsou její dceřiné společnosti, které mateřská firma nakoupila.

Geodetic Inc. si AVEX odkoupila v roce 2020 a získala tím špičkovou firmu na vývoj a výrobu komerčních vysoce přesných polohovacích a navigačních přístrojů a systémů včetně unikátních softwarových řešení v této oblasti. Vyvíjí a vyrábí řadu miniaturizovaných systémů a přístrojů (SWaP) pro vysoce přesné a ověřené určování polohy, pro letovou navigaci a časování (PNT), které lze snadno přizpůsobit jakémukoli systému vyžadujícímu mimořádnou přesnost. 

Geodetics navíc vyrábí speciální LiDAR určený k mapování a fotogrammetrii a další specifické aplikace v tomto směru. Další koupená firma v roce 2020, IKHANA Group LLC se sídlem v Kalifornii, poskytuje komplexní služby v oblasti konstruování, vývoje, provozu a údržby leteckých technologií. Má dlouholetou praxi ve vývoji, úpravách a certifikacích proudových i turbovrtulových letadel s rozsáhlým portfoliem oprávnění pro různé komerční a speciální letouny. 

Další dceřiné firmy jsou The Matrix Operating Group a Special Operation Solution LLC. Nicméně na podrobnosti o zbrani a její fotografie nejspíše bude nutné počkat do doby, než se skutečně objeví na bojišti. To může být v řádu dní.

Jak si myslíte, že vypadá nová sebevražedný dron pro Ukrajinu?

Zdroj: TheDrive, BreakingDefense

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články