Video: Ukrajinci ukázali útok levného dronu na cenné ruské BMP-3. Smrt v hodnotě pár tisíc korun zničila moderní obrněnec jako nic

I opravdu levný sebevražedný dron dokáže zničit techniku za mnoho milionů. Ukrajinský operátor ukázal, jak to „napral“ improvizovaným strojem do ruského BMP-3.

Ukrajinský MPV dron s RPG střelou i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jestli něco vojákům v ukrajinské válce doslova nahání hrůzu, jsou to sebevražedné drony. Využívají je obě strany, ale napadená strana je specifická tím, že je její technici ve velkém vyrábí z běžně dostupných civilních modelů, k nimž přimontují nějakou hlavicí. Opakovaně se totiž ukazuje, že i tyto provizorní konstrukce jsou neobyčejně účinné, a i když stojí doslova pár korun, umí zničit velmi hodnotnou bojovou technik, tanků nevyjímaje.

Moderní BMP-3 nemá proti dronu šanci

Jedno z ukrajinských videí například ukazuje, jak takovýto provizorní sebevražedný dron zasáhne ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3. To bylo přitom do výzbroje zavedeno již v roce 1987, ale Rusko ho od té doby významně modernizovalo. Ani tak ale není pancéřované stejně jako tank, ve své nejsilnější (přední) části dokáže odolat jen palbě kanonu ráže 30 milimetrů, zatímco boky, zadek a vrchní část vozidla dokáží většinou odolat jenom palbě z těžkého kulometu.

Pro sebevražedný dron je tedy BMP-3 velmi snadný, ovšem hodnotný cíl. Vozidlo disponuje dělem ráže 100 milimetrů a zároveň rychlopalným kanonem ráže 30 milimetrů, ale má i lehký kulomet a většina těchto „béempéček“ dokáže rovněž odpalovat protitankové řízené střely. Uvnitř je pak kromě osádky místo pro sedmičlenný výsadek, ale v případě potřeby se vejde vojáků až 9. Takže zejména v případě, kdy je ruské BMP-3 plné, jedná se pro ukrajinskou stranu o velmi cenný cíl, neboť tak nepřítele oslabí ve více směrech.

Ukrajina používá drony za pár tisíc korun

Již několik zveřejněných záběrů dokázalo, že jsou ukrajinští vojáci nebezpeční i s FPV drony, jejichž cena začíná někde kolem 6 tisíc korun v závislosti na modelu, nosnosti a výdrži. S hlavicí mají takové drony dosah několik set metrů až pár kilometrů, opět ale záleží na modelu a nesené zátěži. Vzhledem k tomu, že jsou letouny velmi levné a Ukrajina jich tak může mít téměř neomezený počet, jde v případě ničení drahých zbraňových systémů protivníka o velmi efektivní využití zdrojů.

Podle použité hlavice se může stát obětí dronu i silně pancéřovaný tank, protože na některé modely dokáží technici namontovat i protitankovou hlavici z RPG-7 označovanou jako PG-7VL. A když se s ní dron trefí třeba do horní části nebo boku v místech, kde není nainstalované reaktivní pancéřování, může hlavice prorazit dovnitř. Vojáci ale využívají i části submunice z různých druhů kazetové munice, včetně ruské. Protipancéřové druhy si dokáží poradit se všemi obrněnými vozidly krom tanků, ty protipěchotní pak třeba s automobily.

Jak významné jsou improvizované sebevražedné drony?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články