Ukrajinská armáda adoptovala vzdušný systém Leleka-100. Jde o dron, který se může vydat do vzduchu kdykoli i kamkoli

Armáda na Ukrajině adoptuje pro širší vojenské využití vzdušný systém Leleka -100 s využitím pro průzkum i zpravodajství.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Leleka – 100 je vzdušný systém bezpilotních letadel použitelný v armádě, v průmyslových odvětvích nebo pro jakékoli komerční aktivity. Momentálně se ho rozhodla pro svoje účely adoptovat i armáda na Ukrajině. Plánuje bezpilotní letouny používat v rámci průzkumu, zpravodajských aktivit a dalších vojenských misí. Použití bylo armádou schváleno příkazem číslo 114 11. Května 2021 a sdělil to letecký specialista Yevhen Podtikhov.

Bezpilotní letouny pro nejrůznější účely

Vzdušný systém Leleka – 100 byl ve zkušebním provozu v souvislosti s ukrajinskou armádou už dříve a podle všeho se uvedl velmi dobře. Během těchto let si podle vyjádření armádních orgánů získal status perfektního systému dronů. Podnikl úspěšně tisíce letů a s pomocí vzdušných jednotek lokalizoval a zničil stovky cílů vojenských operací. Leleka- 100 je znám také jako Ciconia a jedná se o malé bezejmenné letadlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je navrženo a vyráběno ukrajinským výrobcem a vývojovou společnosti Deviro. Jak sama společnost poznamenala, hlavní výhodou těchto strojů je pokročilý inerciální systém navigace, který dovoluje práci v tvrdých podmínkách a i při absenci GPS navigace. Dají se na něj napojit optické a infračervené systémy, což dovoluje neustálé pozorování terénu ve dne v noci a tudíž kontinuální průzkum i ve skutečně extrémních podmínkách.

Stroj s odolností, variabilitou a přístupností

Samotné letadlo může vzlétnout ze země nebo vodních platforem a to jak při vojenských, tak i civilních operací. Leleka – 100 si uvědomila důležitost konceptu automatické kontroly během celého letu, což velmi usnadňuje práci operátora stroje a dovoluje plnou koncentraci na analýzu příchozích informací, které stroj na své misi sbírá. Armáda se tak stará jen o to, co ji skutečně zajímá a stroj se v masivní míře obslouží sám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Společnost Derivo tak poznamenala, že tento dronový systém má vysokou odolnost vůči větru a lze ho použíti v podmínkách větru vanoucího rychlostí 20 metru za sekundu. Doletová vzdálenost 55 kilometrů a tedy kompletní délka trasy dosahující 100 kilometrů dělá z Leleky – 100 perfektní stroj pro dálkové mise. Spolu s vysokou teplotní odolností jde o dron, který se může vydat do vzduchu skutečně kdykoli a kamkoli.

Zdroj: Defence Blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky