Ukrajinská armáda adoptovala vzdušný systém Leleka-100. Jde o dron, který se může vydat do vzduchu kdykoli i kamkoli

Armáda na Ukrajině adoptuje pro širší vojenské využití vzdušný systém Leleka -100 s využitím pro průzkum i zpravodajství.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Leleka – 100 je vzdušný systém bezpilotních letadel použitelný v armádě, v průmyslových odvětvích nebo pro jakékoli komerční aktivity. Momentálně se ho rozhodla pro svoje účely adoptovat i armáda na Ukrajině. Plánuje bezpilotní letouny používat v rámci průzkumu, zpravodajských aktivit a dalších vojenských misí. Použití bylo armádou schváleno příkazem číslo 114 11. Května 2021 a sdělil to letecký specialista Yevhen Podtikhov.

Bezpilotní letouny pro nejrůznější účely

Vzdušný systém Leleka – 100 byl ve zkušebním provozu v souvislosti s ukrajinskou armádou už dříve a podle všeho se uvedl velmi dobře. Během těchto let si podle vyjádření armádních orgánů získal status perfektního systému dronů. Podnikl úspěšně tisíce letů a s pomocí vzdušných jednotek lokalizoval a zničil stovky cílů vojenských operací. Leleka- 100 je znám také jako Ciconia a jedná se o malé bezejmenné letadlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je navrženo a vyráběno ukrajinským výrobcem a vývojovou společnosti Deviro. Jak sama společnost poznamenala, hlavní výhodou těchto strojů je pokročilý inerciální systém navigace, který dovoluje práci v tvrdých podmínkách a i při absenci GPS navigace. Dají se na něj napojit optické a infračervené systémy, což dovoluje neustálé pozorování terénu ve dne v noci a tudíž kontinuální průzkum i ve skutečně extrémních podmínkách.

Stroj s odolností, variabilitou a přístupností

Samotné letadlo může vzlétnout ze země nebo vodních platforem a to jak při vojenských, tak i civilních operací. Leleka – 100 si uvědomila důležitost konceptu automatické kontroly během celého letu, což velmi usnadňuje práci operátora stroje a dovoluje plnou koncentraci na analýzu příchozích informací, které stroj na své misi sbírá. Armáda se tak stará jen o to, co ji skutečně zajímá a stroj se v masivní míře obslouží sám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Společnost Derivo tak poznamenala, že tento dronový systém má vysokou odolnost vůči větru a lze ho použíti v podmínkách větru vanoucího rychlostí 20 metru za sekundu. Doletová vzdálenost 55 kilometrů a tedy kompletní délka trasy dosahující 100 kilometrů dělá z Leleky – 100 perfektní stroj pro dálkové mise. Spolu s vysokou teplotní odolností jde o dron, který se může vydat do vzduchu skutečně kdykoli a kamkoli.

Zdroj: Defence Blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články