Ukrajinská firma podruhé otestovala svůj potenciálně revoluční průzkumný bezpilotní komplex Gekata

Ukrajinská společnost Infozahyst obdržela na vývoj průzkumného komplexu Gekata pro bezpilotní prostředky, i se zahraničními investicemi, celkem 2 miliony eur.

i Zdroj fotografie: Infozahyst/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dne 18. února se uskutečnil druhý letový test průzkumného bezpilotního komplexu typu Gekata, určeného pro sběr informací elektronického zpravodajství. Hlavním cílem těchto letových zkoušek bylo stanovit kritické podmínky provozu komplexu, určit výši zatížení způsobeného zrychlením při vzletu a přistání, vibrace během letu, vliv výšky a dalších ukazatelů. Zaznamenaná data poslouží vývojářům k zajištění provozuschopnosti komplexu v obtížných podmínkách.

Bezpilotní systém by mohl nahradit pozemní komplexy

Gekata je komplex elektronického zpravodajství (ELINT), na bázi bezpilotního systému (UAS), určený především k vyhledávání, detekci, klasifikaci a identifikaci signálů z radarových stanic, podpůrných prostředků elektronického boje, protiletadlového boje a také letadel. Je schopen v reálném čase shromažďovat informace o všech nepřátelských objektech, které vysílají rádiové signály. A umí také přesně určit jejich souřadnice.

Navíc nejde jen o kontrolní stanoviště a velitelská a štábní vozidla, ale také o protibaterijní radary a radary protiletadlových raketových systémů. Stejně jako o běžné radiostanice řadových nepřátelských stíhaček. Gekata pouze sbírá data, aniž by cokoli vysílala a umožňuje současné sledování až 200 cílů. Načež předává informace o nich online. V případě úplného radiového mlčení ukládá tyto informace na interní média.

Zveřejnil(a) Vasyl Chechel dne Pondělí 27. prosince 2021

Hlavním prvkem systému Gekata je desetikilogramová souprava s vybavením pro rádiový průzkum, která je instalována na bezpilotním letounu typu PD-2. Umístěním 10kg kontejnerů s vybavením na několik bezpilotních letounů vzniká mobilní průzkumná síť, která je schopna zastat stejné funkce, jako objemné pozemní komplexy.

Systém Gekata však na rozdíl od pozemních komplexů není závislý na vlastnostech terénu. Pohyby nepřítele je tak možné zaznamenávat i na velkou vzdálenost. Celý komplex se pak skládá z pozemní řídicí stanice a celkem šesti bezpilotních letounů se soupravou pro elektronický a komunikační průzkum. Podle představitelů společnosti Infozahyst otevře nový systém ELINT na bázi dronů ukrajinské armádě zcela nové možnosti.

Systém je instalován na letounech PD-2

PD-2 je univerzální bezpilotní komplex (UAS) vyráběný ukrajinskou společností Ukrspecsystems. Jedná se o víceúčelový letový systém, vhodný pro provoz v náročných povětrnostních podmínkách. Tento bezpilotní letoun s kolmým startem a přistáním (VTOL) je k dispozici v různých konfiguracích, včetně PD-2 VTOL, PD-2 s pevným křídlem o rozpětí 4 m a PD-2 s pevným křídlem o rozpětí 5 m.

Systém byl schválen pro vojenské operace po úspěšném dokončení závěrečných testů ve Státním výzkumném ústavu pro testování a certifikaci zbraní a vojenské techniky v ukrajinském Černihově teprve v roce 2020.

Najde podle Vás systém Gekata v armádě využití?

Zdroj: Defence-blog

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články