Na veřejnost unikl snímek speciálně upraveného vrtulníku Black Hawk. Může jít i o stroj z operace proti bin Ládinovi

Vrtulníky jsou běžnou součástí armádních sil, na světě však existuje několik strojů, o kterých se příliš neví. Používají se především ke speciálním operacím.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Vrtulníky UH-60 Black Hawk nejsou ve světě ničím výjimečným, protože se v hojných počtech používají v ozbrojených silách USA i v armádách mnoha jejich spojenců. Přesto se mohou objevit fotografie některých podtypů, které u odborníku doslova vyvolají pozdvižení. To je případ i snímku, jenž se objevil na sociálních sítích. Spekuluje se dokonce o tom, že jde o jednu z variant stroje, jež se mohla účastnit operace na dopadení Usáma bin Ládina v roce 2011.

Fotografie je možná z tajné základny

Je totiž známo, že se této operace měly účastnit upravené stroje, které jsou označovány jako stealth. Řada znaků na snímku, jenž se dostal na sociální sítě, tomu nasvědčuje. Další vybavení však ukazuje, že stroj je pravděpodobně určený i pro elektronický boj. Místo pořízení snímku ani jeho datum nejsou známé. Pouštní krajina napovídá, že se může jednat o některé tajné letiště, jako je Oblast 51 nebo Tonopah Test Range Airport.

Konkrétně se zdá, že jde o upravenou verzi EH-60, tedy stoje pro speciální operace. Vrtulník má dle všeho na každé straně ocasu dvě antény, které slouží k zachycení elektronických emisí různých radarů a elektronického zařízení ve sledovaném území. Pod trupem nejspíše disponuje ještě další dlouhou anténou. Na stoji jsou viditelná i dvě zařízení sloužící jako čidla pro varovný systém přibližujících se nepřátelských protiletadlových střel. Vrtulník má také po stranách pahýly křídel sloužící k uchycení výzbroje.

Na fotografii je jasně vidět velkou přídavnou nádrž na palivo, pravděpodobně stejně velká je zavěšena i na druhé straně. Znamená to, že vrtulník v této upravené verzi má velmi výrazně prodloužený dolet či výdrž ve vzduchu. Další viditelnou změnou oproti klasickým verzím vrtulníku je úprava jeho přídě a konstrukce, kde jsou umístěny motory a hlavní převodovka. Dále má jiný tvar i sání vzduchu a výfuky motorů. Nápadně upravená je i hlavice hlavního nosného rotoru.

Dá se předpokládat, že tyto úpravy byly provedeny proto, aby stroj získal lepší stealth schopnosti, než má základní produkční verze. Zcela určitě byl snížen jako radarový odraz. Ovšem technické úpravy na nosném a motorovém systému mu určitě umožnily získat schopnost potlačit i další demaskující vlastnosti vrtulníku, což jsou především hluk a tepelná stopa z výfuků motorů.

Black Hawků létají po světě tisíce

Na fotografii viditelné úpravy jasně napovídají o snaze konstruktérů dosáhnout toho, aby jeho let byl podstatně tišší a navozoval dojem pro pozemní PVO obranu, i když ho zaslechnou, že samotný vrtulník letí někde daleko. Speciální boxy kolem výfukového potrubí zase napovídají o možné existenci tepelných výměníků a směšovačů výfukových plynů s okolním vzduchem, což výrazně snižuje možnost zaměření stroje infračerveným naváděcím systémem běžných MADPAN střel.

To vše jsou schopnosti, které jsou k tajným operacím potřeba. Vlastní stroje UH-60 jsou vyráběny již od roku 1974, do výzbroje byly zařazeny v roce 1979. Vyrobeno jich bylo více než 4 000 kusů. Postupem času byly modernizovány, proto se jejich parametry a schopnosti v některých detailech liší. Modernizovaná verze má posádku složenou ze dvou pilotů a dvou střelců. Do jejího transportního prostoru se vejde 11 dalších osob nebo šest nosítek s raněnými nebo téměř 1,5 tuny nákladu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Black Hawk

Black Hawk je univerzální vrtulník, který je určený pro přepravu osob a nákladu. Pohybuje se maximální rychlostí až 297 kilometrů v hodině, má dostup 5 800 metrů a s přídavnými nádržemi může doletět až do vzdálenost 2 220 kilometrů. Jeho výzbroj tvoří dvojice kulometů nebo minigunů v postranních dveřích. Stroj může nést i neřízené rakety, protitankové střely Hellfire, tepelně navádění střely vzduch-vzduch či další zbraně.

Jak moc neviditelná podle vás je upravená verze Black Hawku?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články