Ve Francii proběhlo známé cvičení Mountain Flight, kterého se zúčastnili i vrtulníkáři z Náměště

Francouzské výcvikové středisko je nejlepší volbou pro výcvik pilotů vrtulníku, kteří si mohou natrénovat pilotování i v těch nejsložitějších horských terénech.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Vojáci absolvovali dvoutýdenní výcvik, při kterém se soustředili především na trénink létání ve vysokohorském terénu. Celkově je to už třináctá účast náměšťského leteckého personálu na mezinárodním cvičení zvaném Mountain Flight 2021, který se konal ve francouzských Pyrenejích. Cvičení bylo zaměřeno na lety vrtulníkem ve složitých taktických a geografických podmínkách.

Nenahraditelný výcvik pro piloty

Vojáci měli být po cvičení schopni zvládnout a upevnit si jejich praktické dovednosti a návyky během letových aktivit v tomto složitém terénu. V horách a vysokých nadmořských výškách je řidší vzduch, mohou se zde vyskytovat vzdušné proudy a náhlé výkyvy teplot. Do zahraničí jezdí čeští piloti trénovat z toho důvodu, že u nás nejsou vhodné podmínky.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Francouzské výcvikové středisko

Jako nejvhodnější místo pro celý výcvik se ukázalo výcvikové středisko Sainte Léocadie. Bylo založeno už v roce 1960 a bylo součástí letecké školy francouzské armády. V poslední době ho využívá nejen místní armáda, ale také ostatní armády jako například Belgie, Velká Británie nebo třeba Německo. Velkou výhodu poskytují rozsáhlé horské oblasti, které jsou odděleny hlubokými údolími. Takovýto terén představuje pro piloty možnost zkoušky pilotování i v těch nejsložitějších terénech, s jakými se mohou v praxi setkat.

Důležité cvičení a spolupráce s Francouzi

Pro cvičení byly vrtulníky typu Mi-171Š/ŠM a piloti si osvojovali a zdokonalovaly své schopnosti létání ve vysokých výškách v horách. Součástí nácviku byla i agnoskace vhodných míst pro přistání v jednotlivých místech a následné přistání v tom nejvhodnějším. Ve spolupráci s francouzskou armádou provedli také několik zásobovacích letů s potřebným materiálem do špatně přístupných míst v horském terénu. V neposlední řadě si piloti také trénovali chování vrtulníků v krajních mezních limitech.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nedílnou součástí výcviku je i letecký personál

Tento zvolený terén není výzvou jenom pro piloty vrtulníků, ale také pro personál, který zajišťuje veškerou potřebnou techniku. Jen díky těmto lidem a logistické podpoře se dá zorganizovat dostatečně kvalitní výcvik, který pilotům dá všechno, co potřebují. Všechno nešlo úplně podle plánu, když se objevila porucha vrtulníku. Ta se však během několika málo chvil podařila opravit a vzniklé zpoždění se podařilo dohnat.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články