Video: ruská helikoptéra Mil Mi-8 zasažená ukrajinskými vojáky může útok ustát, někdy ale stejně shoří i při nouzovém přistávání

Přiblížit se k frontě je pro vrtulník často doslova sebevražda. Někdy ovšem není zbytí a piloti musí vysoké riziko podstoupit. Jenomže ne všichni se vrátí zpět.

Ruský vrtulník Mi-8 i Zdroj fotografie: Uživatel Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vrtulníky jsou velmi užitečný transportní nebo bojový prostředek, ale jejich použití blízko bojových linií může být třeba ve válce na Ukrajině velmi omezené. Moderní přenosné protiletadlové raketové systémy pro ně totiž mohou být doslova zhoubou, a pokud jimi protivník disponuje v dostatečném počtu, nemají vrtulníky v podstatě šanci. Létají totiž relativně nízko a pomalu, pročež je snadné je zaměřit a zničit. Mají sice odpalovače světlic na odlákání tepelně naváděních střel, ale proti moderním raketám většinou příliš nefungují.

Transport vrtulníkem je někdy nezbytný

Využívat vrtulníky blízko bojové linie může být velmi užitečné, a někdy i nezbytné – například v momentě, kdy vojáci potřebují rychle přepravit zásoby nebo něco transportovat, třeba raněné bojovníky. Jak je to ale riskantní, mohou ukazovat záběry z videa zveřejněného ukrajinskými vojáky 108. speciální brigády. Rusové poslali k liniím u Bachmutu transportní vrtulník Mil Mi-8 známý pod označením Hip, což pro něj znamenalo nejvýše poslední minuty existence.

Vrtulníky Mil Mi-8 mají relativně starou konstrukci z dob Sovětského svazu, do výzbroje byly zavedeny již v roce 1967. Jsou známé svou spolehlivostí a robustností, takže jsou ve vylepšených verzích vyráběny dodnes. Jde o dvoumotorový stroj, jehož max. rychlost je 250 km/h s možností přepravit až 24 osob nebo 4 tuny nákladu. I proto má v zadní části speciální vrata. Existují ale i vyzbrojené verze disponující až 6 hardpointy, na něž je možné umístit neřízené rakety, protitankové řízené střely a kulomety, případně jsou stroje užívány ke speciálním úkolům.

Rusové u Bachmutu transportem zariskovali

Vrtulník zachycený na videu ukrajinskými vojáky byl podle všeho transportní, ačkoliv mohl mít na boku i odpalovač neřízených střel, ale záběry jsou nezřetelné. K transportní úloze byl nicméně i tak použit, jelikož přistál na cestě, v jejímž okolí jsou vidět granáty od dopadů granátů, a na záběrech lze spatřit, jak se zavírají jeho dveře. Již v tu chvíli o něm ukrajinští vojáci díky záběrům z dronu velmi dobře věděli a sledovali ho.

Když se vrtulník vznesl a snažil se pohybovat velmi nízko, zasáhla ho střela, evidentně z přenosného protiletadlového systému. Musel být tedy blízko fronty, takové systémy jako americký FIM-92 Stinger nebo polský PPZ Piorun mívají zřídka dosah větší než 5 kilometrů. Po zásahu šel stroj k zemi, a ač se pilot nejspíše pokoušel o autorotaci, neměla osádka šanci. Vrtulník začal okamžitě po dopadu na zem prudce hořet, a na záběrech není vidět nikdo, kdo by se z trosek dostal živý.

Sestřelení ruského vrtulníku Mi-8

Jak riskantní je užívání vrtulníků na Ukrajině?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články