Video: americká jaderná ponorka umí prorazit až 3 metry tlustý arktický led; projíždí jím jako nůž máslem a osádka to ani necítí

Jaderné ponorky se velmi často pohybují pod stále zamrzlou hladinou oceánu, skrze níž se ale musí umět vynořit. Prorazit silnou vrstvu ledu pro ně není žádný problém.

Ponorka prorazila led i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se potřebuje jaderná ponorka vynořit a není nad ní příliš silný led, může to udělat i ve věčně zamrzlých oblastech. Hlavně Arktida je velkým rejdištěm ponorek s jaderným ponorem, protože led snižuje riziko jejich odhalení a tedy i možnost zničení; i když to platí i pro jiné ponorky. Pokud ale chce plavidlo v zamrzlé oblasti vystřelit zbraně, třeba balistické rakety nebo řízené střely, může to udělat jenom tak, že let prorazí. Video amerického námořnictva ukazuje, že to není velký problém. Vlastně žádný problém.

Ponorky mají kvůli ledu zesílenou konstrukci

Rusko, před ním Sovětský svaz, a stejně tak Spojené státy, vysílají ponorky do Arktidy již několik desetiletí. Jejich konstrukce proto počítá s tím, že se budou muset vynořit „kdekoliv“. Mají proto zesílené konstrukce věží a horní části paluby, aby dokázaly prorazit i relativně silný ledový příkrov. V některých případech by údajně měly být ponorky schopny prorazit až 3 metry ledu, i když to osádka nejspíše dělala jen ve velmi extrémním případě – většinou si volí místa s ledem silným řádově desítky centimetrů.

Ponorka USS Hartford v přístavu iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Ponorka USS Hartford v přístavu

Americké námořnictvo při cvičení ICEX 2018 nafilmovalo vynoření útočné ponorky na jaderný pohon USS Hartford v Beaufortově moři. Zajímavé je, že zveřejněné záběry poskytují nejen venkovní pohled na to, jak ponorka prorazí vrstvu ledu, asi půl metru silnou, ale i z vnitřku. Díky přístrojům osádka přesně ví, jak daleko je od vrstvy ledu, a i když do ní narazí, nikdo z lidí na záběrech se ani nepohne. Doslova se zdá, že ponorka ledem projede jako nůž máslem.

Ponorka by zde mohla odpálit střely Tomahawk

Hardford je ponorka třídy Los Angeles novější verze, protože je kromě 4 torpédometů vybavena i 12 vertikálními odpalovači řízených střel Tomahawk. Ty je možné odpálit zpoza hladiny, ale samozřejmě jen za předpokladu, že by nad ponorkou nebyl led; tedy pakliže je chce odpálit v Arktidě, musí se vynořit. Pokud je ponorka potopená, má výtlak 6 927 tun a její délka je 110,3 metrů. Osádku tvoří 110 námořníků a pod vodou se může pohybovat rychlostí minimálně 25 uzlů.

Ze záběrů je patrné, že Hartford nebyla jediná ponorka, protože v jednu chvíli jsou nad ledem vidět hned 3 ponorkové věže. Z jiného plavidla pravděpodobně vznikly i záběry toho, jak Hartford proráží led. Podobná cvičení nejsou výjimečná, dělá je i Rusko. V Arktidě trénují vynoření nejenom útočné ponorky, ale i plavidla s balistickými raketami vybavenými jadernými hlavicemi. Schopnost operovat v Arktidě je přitom čím dál více důležitá, výzkumy naznačují, že jsou tam velké zdroje surovin – zuby si na ně brousí hned několik zemí.

Ponorka USS Hartford proráží led

Jak silný led podle vás ponorka dokáže v nouzi prorazit?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články