Americký raketový torpédoborec Zumwalt s funkcí stealth: Příliš drahé plavidlo, na které americké námořnictvo nemělo peníze

Futuristická válečná loď čelí již řadu let kritice odborníků, kteří poukazují na řadu nedostatků ohledně munice i samotných vlastností plavidla.

i Zdroj fotografie: United States Department of Defense
                   

Torpédoborce třídy Zumwalt byly koncipovány v 90. letech jako nová generace lodí s technologií stealth. Plavidlo mělo ve výbavě pokročilý zbraňový systém ráže 155 mm, který byl určen k odpalování speciálně navržených střel dlouhého dosahu. Střely byly naváděny pomocí GPS, dokázaly zasáhnout cíle do vzdálenosti 100 km. V roce 2016, pouze tři týdny po uvedení do provozu, byl však torpédoborec zbaven veškeré munice. Speciálně upravené náboje měly totiž znatelně vyšší cenu, než byla armáda ochotna zaplatit.  

Drahý přešlap americké armády

Děla tohoto vyspělého zbraňového systému obsahovala zásobník na 600 nábojů a během pouhých 10 minut byla schopna zaměřit a zlikvidovat stovky různých cílů, tedy alespoň teoreticky. V roce 2016 americké námořnictvo poněkud neochotně přiznalo, že pokrokové projektily, které byly navrženy speciálně pro potřeby torpédoborců třídy Zumwalt, jsou na provoz příliš finančně nákladné. Dle dostupných informací vycházel jeden projektil na více než 19 milionů korun, přičemž některé zdroje uvádí ještě vyšší částky.  

Původní plány zahrnovaly konstrukci celkem 32 lodí třídy Zumwalt, z nichž každá měla dostat do výbavy 2 děla za téměř 97 miliard korun. Ve výsledku byly však vyrobeny pouze tři torpédoborce, což se samozřejmě projevilo také na ceně munice, která kvůli dramatickému poklesu dodávek prudce vzrostla.

Zumwalt class destroyer of USN, Stealthiest ship in the world

Zveřejnil(a) Next Generation Weapons Technology dne Úterý 23. srpna 2016

Ještě v květnu téhož roku se přitom uvádělo, že cena za jeden projektil pro pokrokový bojový systém se bude pohybovat od 10 do 17 milionů korun. Pro srovnání, jeden náboj z konvenčního děla, které je nyní na většině amerických torpédoborců a křižníků, vyjde na 38 000 až 53 000 korun. 

Moderní střely vyvinula společnost Lockheed Martin, největší americký vojenský dodavatel. V roce 2001 pak ředitel divize pro samonabíjecí a samočinné munice ujistil americkou armádu, že se jejich pořizovací cena bude pohybovat do 1 milionu korun za kus. Ve skutečnosti se však jejich cena zvýšila od té doby téměř dvanáctkrát, a to i když vezmeme v úvahu inflaci. Přesto, že si při vývoji tohoto obřího torpédoborce sáhla americká armáda opravdu hluboko do kapsy, je plavidlo mnohými odborníky považováno za selhání.

Zdroj: TechInsider

Jak hodnotíte schopnosti torpédoborce Zumwalt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články