Britové chtějí do konce desetiletí představit nový torpédoborec. Výdaje na námořnictvo vzrostou

Současné torpédoborce Velké Británie mají oproti konkurentům malou palebnou sílu. Nevýhodu částečně vykompenzuje modernizace, ale i tak budou slabší.

i Zdroj fotografie: Brian Burnell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Poté, co v uplynulém desetiletí Britské královské námořnictvo mohutně investovalo do dvou nových letadlových lodí třídy Queen Elizabeth, chystá se na nový obří projekt. Chce získat několik fregat, ale především vyvinout zcela novou třídu torpédoborců. Ta by měla doplnit a posléze nahradit současné torpédoborce Type 45 třídy Daring. Nová třída torpédoborců je označena jako Type 83.

Type 45 má příliš málo raket

Současná šestice torpédoborců třídy Daring jsou lodě, jejichž úlohou je protiletadlová a protiraketová obrana. Jsou proto vyzbrojeny systémem Sea Viper a disponují raketami Aster 15 a Aster 30. Jejich problémem je však malá palebná síla, mají jen 48 odpalovacích vertikálních zařízení a jejich opakované nabíjení po určitou dobu ponechává lodě poněkud bezbranné.

Americké torpédoborce mohou odpálit prakticky naráz až 96 a největší čínské dokonce 112 protiletadlových střel. Britské námořnictvo proto plánuje jejich modernizaci, zvýšení jejich palebné síly o dalších 24 vertikálních odpalovacích sil a úpravu ostatních sil pro výkonnější protiletadlové rakety Aster 30 a nové MBDA CAMM. Ale i po ní budou britské lodě schopné naráz odpalovat jen 72 střel.

Latest article:

Considerations for the Type 83 destroyer – the Royal Navy’s future anti air warfare…

Zveřejnil(a) Navy Lookout dne Sobota 24. dubna 2021

Protože protiraketová obrana flotily bude v budoucnu ještě nabývat na významu, chce britské námořnictvo postavit zcela novou třídu torpédoborců, která by se vyrovnala, případně předčila v této úloze potenciální soupeře. Ovšem nové torpédoborce Type 83 by neměly být jen protiletadlovými plavidly, ale multifunkční platformou, která by umožnila různé druhy operací. Počítá se i s tím, že by mohly být stanovištěm pro autonomní plavidla, jakési námořní drony.

Času je jen velmi málo

K dispozici by torpédoborce měly být již na začátku 30. let. Pokud to chce námořnictvo a loděnice stihnout, musí urychleně postoupit od úvah a projektů k samotnému vývoji, protože jde většinou o úkol na několik let. Nejde jen o konstrukci samotné lodě, ale i o systémy, kterými bude disponovat. Nejspíše bude nutné vyprojektovat nový torpédoborec tak, aby měl pro další vývoj i dostatečné energetické rezervy na instalaci dalších systémů při modernizacích.

Vyloučena není ani montáž energetických zbraní, například laserů, jejichž vývoj ve světe intenzivně probíhá. Konstrukce se samozřejmě musí vyvarovat chyb z minulosti, například stávající britský torpédoborec Daring jen s velkými obtížemi zvládal službu v tropických mořích, kde jeho pohonný systém vinou vysokých teplot kolaboval.

The Royal Navy have begun looking at concept designs for the upcoming Type 83 Destroyer, the warship that will replace the Type 45 Destroyers: https://bit.ly/3hhT8gv

#Defence #UKDefence #UKmfg

Zveřejnil(a) Midland Precision Engineering dne Pátek 16. července 2021

Britská vláda počítá s tím, že bude do námořnictva v dalších letech mohutně investovat. Rozpočet by se měl téměř až zdvojnásobit na 1,7 miliardy liber (50 miliard korun) ročně. Kromě vývoje torpédoborců chce britské námořnictvo postavit dva druhy nových fregat, které jsou levnější než torpédoborce, ale mnohdy zastanou jejich funkce. Světlo světa má spatřit i nové plavidlo zajišťující zásobování a logistiku plující flotily.

Jaké schopnosti by měla mít nová třída britských torpédoborců?

Zdroj: Navaltoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články