Požár na britské ponorce Victorious, která nese jaderné hlavice, mohl být katastrofou. Pro Británii je to velmi citelná rána

Požár na ponorce Victorious představuje poměrně velkou komplikaci, britské námořnictvo tak přišlo o bojeschopné plavidlo s důležitým úkolem.

Britská ponorka Victorious i Zdroj fotografie: Národní archiv Spojeného království
                   

Britské námořnictvo muselo na nějakou dobu odstavit jednu ze svých ponorek s balistickými raketami, které nesou jaderné hlavice. V září totiž vypukl požár na ponorce HMS Victorious plavíc se přes Atlantik, kvůli němuž se musela vynořit a zamířit na opravu do Skotska. Podrobnosti k celé události nejsou známé, ale britské námořnictvo tvrdí, že systém jaderného odstrašení nebyl incidentem nijak narušen.

Ponorka se vynořila kvůli kouři

Ačkoli požár vypukl již v září, informace o nehodě se dostaly na veřejnost až v listopadu. Na ponorce podle oficiálního sdělení vzplanul elektrický modul a došlo ke zničení elektrického konvertoru. Plavidlo se ale muselo vynořit hlavně kvůli zplodinám. V době plavby naštěstí ponorka nebyla na hlídce, při níž běžně představuje prostředek jaderného odstrašení; tuto úlohu zrovna plnilo její sesterské plavidlo. Plula však na plánované cvičení do USA.

HMS Vanguard iZdroj fotografie: Tam McDonald / Creative Commons / OGL
Ponorka HMS Vanguard

Victorious je jednou ze čtyř ponorek třídy Vanguard sloužících v britském námořnictvu. Na vodu byla spuštěna v roce 1993 a do provozu uvedena o dva roky později jako druhé plavidlo své třídy. Je 149,9 metrů dlouhá a její výtlak činí 15 900 tun, na její palubě slouží 135 námořníků. Má jaderný pohon, pod vodou může plout rychlostí až 25 uzlů. Dosah má teoreticky neomezený, délka její plavby je nicméně závislá hlavně na zásobách potravin.

Ponorka unese až 128 jaderných hlavic

Plavidlo je vyzbrojeno 16 balistickými raketami UGM-133 Trident II a pro snadnější instalaci je na palubě umístěn stejný odpalovací modul jako na amerických ponorkách třídy Ohio. Každá raketa může nést až 8 jaderných hlavic, teoreticky jich tedy může být na palubě až 128, ale v reálných situacích jich bývá méně. Na ponorce jsou také 4 torpédomety ráže 533 milimetrů a může nést i těžká britské torpéda Spearfish.

Ponorky třídy Vanguard mají být ve službě až do 30. let 21. století, kdy je nahradí nová třída Dreadnought. Ačkoli nebylo v minulosti na těchto plavidlech hlášeno nějaké extrémně vysoké množství poruch, v poslední době se situace mění. Ponorka Vanguard byla posledních 7 let v generální opravě, protože se na ní objevila celá řada závad a dokonce byl zaznamenán únik radiace. Poškození Victorious je tak velmi citelnou ranou.

Jaké jsou britské ponorky ve srovnání s konkurencí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články