Fregata Type 054B nové generace se může stát páteří čínského loďstva, zastoupí i torpédoborec; a Amerika už staví podobnou

NÁZOR: Ačkoliv byly dlouho upozaďované a mnohá námořnictva od nich upustila, nabírají fregaty opět na významu. V mnoha případech dokáží dokonce zastoupit torpédoborce.

Čínská fregata třídy Type 054A i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Ačkoliv patří mezi nejsilnější lodě moderního námořnictva torpédoborce, řada z nich se soustředí i na fregaty. Ty jsou o něco menší a slaběji vyzbrojené, ale v mnoha ohledech kvalit torpédoborců dosahují a jsou především levnější. Třeba v čínském námořnictvu jsou vedle torpédoborců dokonce páteří loďstva. Nová čínská fregata Type 054B se jim navíc přibližuje velikostí, a jedná se o velice silné plavidlo, s nímž je třeba počítat.

Výrazně vetší než předchozí fregaty

Označení Type 054B může evokovat starší typ čínské fregaty Type 054A, kterých je v současnosti ve službě kolem 30 (a další jsou ve výstavbě), ale ve skutečnosti jde o plavidlo nové generace. K dispozici jsou sice jenom odhady, ale fregata by měla být mnohem větší než jacíkoliv předchůdci. Její výtlak má být kolem 6 400 tun a délka 147 metrů, zatímco Type 054A dosahuje délky 134 metrů a výtlaku necelých 4 tisíc tun. Je tedy logické, že nová třída fregat bude silnější – a jen pro srovnání, čínské torpédoborce Type 052D mají výtlak 7 500 tun.

Fotografie plavidla pak také naznačují, že má na přídi 32 buněk vertikálního odpalovače střel. Zatím však není jasné, jestli jde o stejný typ jako u Type 054A s možností odpalovat střely HQ-16 proti vzdušným cílům, stejně jako lehká torpéda, anebo jde o univerzální typ podobný tomu na velkém torpédoborci Type 055. Z toho lze vypalovat nejen střely HQ-9 proti vzdušným cílům, ale i řízené protilodní střely a střely k zasahování pozemních cílů, ale i další. Type 054B by ale mohla mít ještě další sadu buněk nebo odpalovač protilodních střel.

Type 054B dostala větší dělo

Větší velikost oproti Type054 je znát i na použitém děle – zatímco menší čínská fregata má zbraň ráže 76 milimetrů, větší používá ráži 100 milimetrů, což je značný rozdíl. Loď má také minimálně jedno rotační dělo ráže 30 milimetrů na ničení přilétajících střel, na delší vzdálenosti pak může použít střely HQ-10. Vedle toho by měla fregata Type 054B disponovat moderním radarem AESA a příďovým sonarem, stejně jako sonarem s vlečeným polem. Z její paluby bude pravděpodobně operovat také vrtulník Harbin Z-20F.

Torpédoborce amerického námořnictva

Čína zvolila před lety lepší taktiku a Amerika dnes nemá dost lodí ani k zajištění své národní bezpečnosti, natož k misím ve světě

Ani tyto nové čínské fregaty však nebudou dosahovat síly početných amerických torpédoborců třídy Arleigh Burke, a pochopitelně je už vůbec nelze srovnávat třeba s letadlovými loděmi. I tak se ale jedná o silná plavidla, a jelikož jsou menší a levnější, lze je stavět rychleji a ve větších počtech, což má mnoho výhod. I proto se nejspíše americké námořnictvo vrací k fregatám, nyní jeho loděnice staví první loď třídy Constellation, který je něco větší než Type 054B, ale bude podobně vyzbrojená. Zatím plánuje 4 taková plavidla, do budoucna možná více.

Jak hodnotíte dnešní fregaty a kdy najdou největší uplatnění?

Zdroj: NavalNews, SCMP
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články