Fregaty třídy Duke byly v posledních letech modernizovány, Royal Navy na ně chce spoléhat ještě řadu let

Fregaty jsou lodě, které jsou o něco menší než torpédoborce, ale jsou oblíbené, protože stojí méně peněz. Spoléhá se na ně řada světových námořnictev.

i Zdroj fotografie: Royal Navy / Creative Commons / OGL
                   

Britské námořnictvo kromě torpédoborců stále spoléhá na početnou flotilu fregat, což jsou značně univerzální plavidla, která dokážou plnit řadu úkolů. V současné době jde ve výzbroji Royal Navy především o fregaty Type 23 také přezdívané třída Duke. I když si námořnictvo nyní pořizuje nové fregaty Type 31 a Type 26, zůstanou jejich předchůdkyně v příštích letech ještě ve službě. Byly dokonce modernizovány.

Úprava podle zkušenosti od Falkland

Návrh fregat s vlečným sonarem, které by dokázaly vykonávat protiponorkové hlídky k Atlantickém oceánu, začal vznikat v 70. letech. Do projektu zasáhla válka o Falklandy, jež ukázala, že je nutné vylepšit ochranu lodí, instalovat co nejlepší protipožární systémy a další prvky. Nakonec se s výstavbou prvního plavidla HMS Norfolk začalo v roce 1985. Celkem bylo do roku 2002 postaveno 16 lodí třídy Duke.

Jedná se o 133 metrů dlouhá plavidla o výtlaku 4 900 tun. Jsou primárně určena k protiponorkovému boji, ale zvládají i boj proti hladinovým plavidlům nebo vzdušným cílům. Posádku tvoří 185 členů posádky, na lodi je ale dalších 20 ubytovacích míst. Maximální rychlost lodi je udávána 28 uzlů, ale ve skutečnosti to je až 32 uzlů. Zvláště po modernizacích v polovině životnosti plavidel, kdy se díky renovaci a modernizaci zvýšila rychlost a snížila spotřeba.

Loď disponuje jedním námořním dělem ráže 4,5 palce (113 mm) a dvěma rychlopalnými kanóny ráže 30 milimetrů, miniguny a kulomety. Po modernizaci, kterou procházely v uplynulých letech, pak lodě obdržely systém Sea Ceptor s 32 články, jenž odpaluje protiletadlové rakety. Jejich dosah je 25 kilometrů. Plavidla navíc disponují osmi protilodními raketami Harpoon.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
HMS Richmond odpaluje protilodní střelu Harpoon

Torpéda i protiponorkový vrtulník

Hlavní úlohou lodi ale byl protiponorkový boj. V případě zachycení cíle vlečným sonarem na ponorky mohou zaútočit protiponorková torpéda Sting Ray ze dvou dvouhlavňových torpédometů. Fregata také nese vrtulník Westland Merlin HM2, na kterém mohou být čtyři torpéda. K obraně proti ponorkám pak slouží tažený klamný cíl Type 182, jenž umí oklamat torpéda. Proti střelám pak návnadový systém Seagnat.

V současné době v britském námořnictvu slouží 12 fregat třídy Duke. Tři plavidla byla prodána chilskému námořnictvu, které je dostalo v roce 2008. Fregata Monmouth byla v roce 2021 vyřazena ze služby a Argyll to nejspíše čeká v roce 2023. Kdy budou vyřazeny další lodě, není jasné, britské námořnictvo tvrdí, že nejstarší plavidla nejspíše zůstanou ve službě déle, aby mělo dostatek eskortních lodí.

Jak moc užitečné jsou dnešní fregaty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články