Námořník omylem vyřadil z provozu jadernou ponorku za 75 miliard Kč. Zapomněl zavřít poklop

Ponorky na jaderný pohon se střelami s jadernými hlavicemi patří k nejsložitějším a nejdražším zbraním v arzenálech velmocí. Vyřadit je může pouhá lidská hloupost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Indie se v posledních letech snaží zvýšit sílu svých ozbrojených sil. Nejen kvůli dlouholetým sporům s Pákistánem, ale i rostoucímu napětí s Čínou. Od roku 2016 mělo její námořnictvo po dlouhém období zkoušek k dispozici první jadernou ponorku s balistickými raketami Arihant, která stála 75 miliard korun. O rok později bylo plavidlo na 10 měsíců vyřazeno z provozu kvůli opravám. Jenom proto, že jeden z námořníků nezavřel poklop, a tak ponorku zaplavila voda.

Sůl mohla narušit potrubí chladícího systému

Podle dostupných informací někdo nezavřel poklop na levé straně zadní části ponorky. Do plavidla pak vniklo veliké množství vody, jež zaplavilo především část pohonu. Dostala se i na potrubí, kterým se pod tlakem vede voda k chlazení jaderného reaktoru. Odborníci se obávali, že slaná voda mohla toto vedení narušit. Pokud by potrubí prasklo, byla by ohrožena nejen posádka plavidla, ale i jaderný reaktor a zbraně na palubě, což by mohlo mít nepředstavitelné následky.

Arihant je prvním plavidlem s jaderným pohonem a balistickými raketami ve výzbroji Indie. Plány na jeho stavbu začaly vznikat již v roce 1984. Je postaven podle ruských ponorek třídy Akula, ale byl prodloužen, aby se do něho vešla raketová výzbroj. S Akulami mělo indické námořnictvo před zavedením Arihantu do služby zkušenosti, protože mělo od Ruska od roku 2011 na deset let pronajatou útočnou ponorku této třídy nesoucí jméno Chakra.

Na vodu byl Arihant spuštěn v roce 2009, ale následovalo sedm let různých zkoušek. Jde o plavidlo, které je 111 metrů dlouhé a na hladině má výtlak kolem 6 tisíc tun. Pohání ho reaktor o výkonu 83 megawatt. Pod hladinou je ponorka schopna dosáhnout rychlosti 24 uzlů, na hladině pak 15 uzlů. Ponořit se může do hloubky 300 metrů. Její posádku tvoří 95 až 100 námořníků.

12 menších nebo 4 větší rakety

Plavidlo má čtyři odpalovací tubusy. Může nést buď zásobu 12 střel K-15, nebo 4 větší střely K-4. Rakety K-15 mají dosah 750 kilometrů a mohou nést jaderné hlavice. Plně v provozu jsou od roku 2018. Větší K4 mohou zasahovat cíle do vzdálenosti 3 500 kilometrů. Zatímco první raketa je určena hlavně k odstrašení Pákistánu, větší má již schopnost zasáhnout i hlavní město Číny, Peking. Kromě toho Arihant disponuje šesti torpédomety ráže 533 milimetrů.

V roce 2017 Indie spustila na vodu sesterskou loď této ponorky, která nese jméno Arighat. Zhruba na začátku roku 2022 měla být připravena nastoupit do služby. Celkem by Indie chtěla postavit až pět ponorek této třídy, nyní je ve výstavbě třetí. Ovšem nad tím, co se v roce 2017 stalo na Arihantu, zůstává rozum stát. Na jaderné ponorky bývají posíláni ti nejlepší z nejlepších členů námořnictva, kteří musí procházet náročným tréninkem. Zapomenout zavřít poklop je do nebe volající neschopnost nebo hloupost spojená s poruchou systému.

Jak se mohlo stát, že člen posádky indické ponorky udělal takovou chybu?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka