Díky utajované misi se USS Enterprise vyhnula Pearl Harboru. Významým způsobem ovlivnila zbytek války

Jen série náhod umožnila legendární letadlové lodi se vyhnout zdrcujícímu útoku na Pearl Harbor. Náhody, které umožnily Enterprise zasáhnout do klíčových střetnutí v Tichomoří, Midway a Gualdacanal.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: Library of Congress Prints & Photographs Division / Public Domain
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

7. prosince roku 1941 Japonci zákeřně napadli hlavní americkou základnu Pearl Harbor v Tichomoří. Hlavním cílem byly letadlové lodě, ale ani jedno plavidlo tichomořské flotily se v přístavu aktuálně nenacházelo. Patří mezi ně i Enterprise, jedna z nejslavnějších lodí americké historie a významný činitel války v Pacifiku.

Těžká (rychlá) letadlová loď Enterprise

Loď byla druhou akvizicí třídy Yorktown, do služby byla zařazena v roce 1938 a záhy si vysloužila přezdívku The Big E. Po přestavbě roku 1943 měla výtlak 32 000 BRT a rychlost 33 námořních uzlů za hodinu (61 km v hodině). Při rylosti 15 uzlů byl její dosah takřka 15 000 kilometrů. Posádku tvořilo až 2900 mužů při plném válečném obsazení. Délka letové paluby činila 246 metrů.

Enterprise (CV-6) iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Objednávka na letadlovou loď Enterprise byla uskutečněna 3. srpna roku 1933 a konstrukce zahájena 16. července roku 1934 v loděnicích Newport News Shipbuilding ve Virginii. Kromě Yorktownu měla ještě jednu sesterskou loď Hornet, která se proslavila Doolittlovým náletem na Tokio. Díky jejím válečným výkonům jsou po ní dodnes pojmenovávána plavidla US Navy.

Celou výstavbu financoval úřad z fondů veřejných prací, jelikož obojí vzniklo na základě New Dealu, výstavba této lodi měla dát lidem práci a přinesla tak mnohým příležitost na výdělek. Křest lodi Enterprise proběhl 3. října roku 1936, postarala se o něj manželka amerického ministra námořnictva Claude A. Swansona, paní Lulie Swanson.

Důležitý transport stíhaček

Enterprise vyplula 28. listopadu roku 1941 na moře i s doprovodem z Pearl Harboru, aby přepravila na atol Wake stíhačky, kterých bylo celkem 12. Jednalo se o stíhačky Grumman F4F-3 Wildcat. Celému svazu, jež tvořil doprovod, velel viceadmirál William F. Halsey. Kromě Enterprise měl na povel ještě tři křižníky a devět torpédoborců.

Ostrov Wake iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Kvůli transportu stíhaček loď nemohla nést více, než 16 vlastních Wildcatů, za normálních okolností by jich zvládla až 19. Při přeletu na námořní leteckou základnu na Wake se ukázalo, že nejsou letuschopné dva přepravované Wildcaty, a tak jejich piloti byli nuceni k přeletu využít volná místa v torpédonosných TBD-1, čímž opět klesl počet bojeschopných letadel na Enterprise.

Zahájení války

Vše vypuklo 7. prosince roku 1941, kdy Japonsko zahájilo útok na hlavní námořní základnu Spojených států v Pearl Harboru. Japonci zaútočili ve dvou leteckých vlnách, jejich cílem byla neutralizace pozemního letectva a zničení kotvící flotily. Třetí útok admirál Nagumo, i přes naléhání palubních důstojníků, nepovolil.

USS Enterprise (CV-6) iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Celá operace byla ve skutečnosti fiaskem, kompletně zničeny byly jen dvě bitevní lodě. Zbytek byl opraven, prošel rekonstrukcí a dále se účastnil druhoválečných operací. Letadlové lodě se zde nenacházely, navíc přístav sám vyšel z útoku prakticky nepoškozen, včetně obrovských zásobníků na ropu, opravárenských zařízení a suchých doků. Jako hlavní základna bezprostředně fungoval dál.

Přísně tajná mise na ostrov Wake

Útok na Pearl Harbor je jedna z nejslavnějších událostí druhé světové války, semkl Američany v boji proti Japoncům a probudil spícího obra. Američané upřeli veškerou svou snahu k válečné výrobě, vítězství v boji proti nacismu i japonské agresi. Přesto museli překlenout období, než plně nastartovala válečná ekonomika, k čemuž výrazným způsobem přispěla Enterprise a náhody související s její cestou na Wake.

Letadlová loď Enterprise iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Na atolu Wake bylo zřízeno nové letiště a najata posádka. Díky tomu byl Halsey pověřen k uskutečnění utajované mise, která znamenala nepřítomnost Enterprise v Pearl Harboru během japonského útoku. Kromě poruchy dvou stíhacích letadel zdržela svaz ještě bouře, jež poškodila jeden z torpédoborců.

Situace už byla velmi napjatá, Halsey proto očekával vypuknutí konfliktu. Vzhledem k nutnosti utajení pohybu svazu a posílení posádky na Wake, vydal rozkaz, že každá potenciálně nepřátelská loď má být, v případě prozrazení, potopena, ačkoliv konflikt ještě nevypukl. Halsey měl přezdívku Býk a byl skutečně připraven začít válku sám.

Loď Enterprise přežila

Celý Task Force 8, jak byl svaz pojmenován, se měl vrátit zpět do Pearl Harboru 6. prosince, ale díky výše zmíněným zdržením a nutnosti doplnit palivo, se dostal do oblasti Pearl Harboru až v podvečerních hodinách 7. prosince, kdy palubní letouny již zvládly atakovat útočící Japonce, utrpěly první ztráty, především však palbou z vlastních řad. I přes varování, protiletadlová obrana střílela na každé letadlo, které se objevilo.

Japonský útok na Pearl Harbor iZdroj fotografie: Library of Congress Prints & Photographs Division / Public Domain

Díky těmto událostem nebyla posádka s lodí přítomna, když Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor. Tato série náhod především umožnila lodi přežít. Pokud by se v době útoku nacházela v přístavu, byla by nepochybně potopena. I díky tomu loď nasbírala 20 bitevních hvězd a byla nejvíce vyznamenanou lodí USA, protože zničila více než 1000 letadel a potopila 71 plavidel. Japonci si mysleli, že loď třikrát potopili, ale Enterprise se pokaždé vrátila.

A jaký máte na tuto nezničitelnou loď názor vy?

Zdroj: Warhistoryonline, Wikipedia

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout