Video: odpálení ukrajinské protilodní střely Neptun, která měla potopit křižník Moskva; systém je na českém podvozku Tatra 815-7

Protilodní střely R-360 Neptun vyvíjela Ukrajina několik let, a i když se o nich vědělo, byly pro Rusy nepříjemným překvapením. Jejich lodě teď drží zkrátka.

R-360 Neptun, protilodní střela i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V dubnu 2022 zažilo ruské námořnictvo šok, s jakým se nesetkalo nejspíše od druhé světové války. Vlajkovou loď Černomořské flotily – raketový křižník Moskva – totiž asi 120 kilometrů od pobřeží Ukrajiny zasáhly dvě střely. A ačkoliv se ji ruské jednotky snažily zachránit, klesla nakonec ke dnu; počet obětí není dodnes znám. Představitelé Ruska si pravděpodobně mysleli, že Ukrajina nemá protilodní zbraně, jaké by byly schopné plavidla v Černém moři ohrozit – ale ukázalo se, že má přinejmenším systém označovaný jako R-360 Neptun.

Rusko údajně R-360 Neptun sabotovalo

Že Ukrajina protilodní Neptun vyvíjí, nebylo tajné, země o nich mluvila již několik let, přičemž předvedla prototyp na řadě přehlídek. Rusové se ale pravděpodobně domnívali, že systém ještě není funkční, a tedy se ho nemusí obávat. Existují dokonce neověřené zprávy, že ruští agenti konstrukci sabotovali, a při zahájení invaze na Ukrajinu tak střely z R-360 Neptun opravdu funkční nebyly. Ukrajinci však měly záměr krátce nato odhalit a poškození opravit, čehož si ale ruská armáda zjevně nebyla vědoma.

Konstrukce systému Neptun vychází ze sovětských protilodních střel Ch-35, ale je značně vylepšená. Rakety mají díky tomu mít mnohem větší dosah (udáván je až na 280 kilometrů), moderní navádění, a celkově vyspělou elektroniku. Střely létají vysokou podzvukovou rychlostí velmi nízko nad hladinu moře, aby je nebylo snadné zaznamenat. Zřejmě i proto o nich posádka křižníku Moskva pravděpodobně do poslední chvíle nic nevěděla, protože na zasažené lodi evidentně nebyla aktivovaná protivzdušná obrana.

Neptun používá tatrovácký podvozek

Střely Neptun jsou odpalované ze země prostřednictvím odpalovacího zařízení USPU-360 se 4 střelami, které jsou umístěny na nákladním automobilu. Prototyp využíval podvozek KrAZ, ale v současnosti má být systém umístěn na českém podvozku Tatra 815-7. Střely mohou být odpáleny ze vzdálenosti až 25 kilometrů od pobřeží, záběry údajně zachycující odpal dvojice raket na křižník Moskva (video je dostupné pod tímto článkem) ukazují, že je vozidlo schované mezi stromy. Kolik takových odpalovacích vozidel Ukrajina má, není veřejně známo.

Samotná střela systému je 5,05 metrů dlouhá a její hmotnost vychází na 870 kilogramů, přičemž disponuje hlavicí o hmotnosti 150 kg. Cíl by samozřejmě nemohla zasáhnout, pokud by na něj nebyla zaměřena – systém tak tvoří ještě radar a velitelské vozidlo. Někteří představitelé Ukrajiny tvrdí, že technici pracují na úpravě střel, aby mohly zasahovat cíle do vzdálenosti až 360 kilometrů, a to i pozemní. Jak blízko k tomu Ukrajina je, ale není dnes známo, případná konverze střel na pozemní by z nich učinila pro Rusko velmi nebezpečnou zbraň.

Odpálení střel Neptun na křižník Moskva

Proč asi Rusko nevědělo o střelách Neptun?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články