Hypersonické zbraně k ochraně ruského pobřeží. Obrana by měla být postavena na střele Zirkon

Protilodní střely chránící pobřeží jsou výhodné pro země se slabým námořnictvem. Mohou své soupeře udržet v dostatečném odstupu.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

Obrana pobřeží Ruska by v budoucnu měla být postavena na hypersonických střelách. Země se v současné době snaží vybudovat systém pobřežní obrany, jenž by mohl využívat nově vyvinuté a do služby zaváděné hypersonické střely Zirkon, které jsou využívané některými ruskými loděmi. Podle zpráv z Ruska se technikům podařilo dostat do stádia prototypu mobilní systém s nosnou raketou pro vypouštění hypersonického Zirkonu z pevniny.

Střela s velmi vysokou rychlostí

Střela 3M22 Zirkon je dvoustupňový protilodní typ, který v letošním roce vstupuje do služby v ruském námořnictvu. Jde možná o nejvyspělejší protilodní zbraň na světě, hlavně díky schopnosti dosahovat rychlosti až Mach 9 a doletu kolem 1 500 kilometrů. Díky vysoké rychlosti a vytváření plazmového oblaku okolo celé střely za letu, jenž pohlcuje radarové vlny, je obtížně zachytitelná a sestřelitelná protivzdušnou obranou. Dle odhadů má bojovou hlavici o hmotnosti asi 400 kilogramů, ale díky rychlosti i velkou kinetickou energii.

Zirkon je odpalován za pomoci raketového motoru. Později se spustí pohon typu scramjet, který ho urychlí na hypersonickou rychlost. Pokud chce Rusko odpalovat tyto střely z pevniny, muselo by zkonstruovat nosnou urychlovací raketu na nějakém mobilním odpalovacím zařízení, jež by Zirkon odpálila podobně jako raketový pohon z lodi. Tento systém musí být mobilní, aby se dal v případě potřeby přesunout na aktuální místo ohrožení.

Podle dostupných informací by se systém měl podobat současnému K-300P Bastion-P. Ten využívá protilodní supersonické střely P-800 Oniks. Ty jsou umístěné na nákladních automobilech MZKT-7930 8×8. Každé unese dvě střely. I v případě hypersonického kompletu by mělo jedno vozidlo nést dvě nemalé rakety. Odhaduje se, že jedna střela Zirkon i s nosnou raketou bude mít délku kolem 9 metrů.

Rusko má v hypersonice náskok

Oblast hypersonických zbraní je jedna z mála, ve které má Rusko před západními zeměmi náskok, který se snaží si udržet. Jelikož je ruské námořnictvo velmi slabé a i válka na Ukrajině ukazuje, že ne příliš akceschopné, je technologická převaha pro obranu Ruska klíčová. I přes technologické embargo, se kterým se musí země potýkat, nejspíše bude vývoj pokračovat.

Nelze však odhadnout, kdy bude ozkoušený, nasaditelný a v jakých počtech bude ruský průmysl schopen Zirkon produkovat, což je a byl tradiční ruský problém v oblasti vyspělých zbraňových systémů. A o tradiční ruské kvalitě výcviku posádek, které budou ovládat tento zbraňový komplex, ani nemluvě. Přesto by nový systém mohl mít pro Rusko i další výhodu.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Systém pobřežní obrany K-300P Bastion-P

Současný Bastion lze používat proti pozemním cílům a země ho proti Ukrajině několikrát takto použila. I když má horší přesnost než přesně naváděné rakety. Střely Zirkon byly zkonstruovány jako univerzální. Pokud by Rusko dokončilo pobřežní systém, zároveň by pravděpodobně získalo i novou hypersonickou střelu nasaditelnou proti pozemním cílům, jež je schopna překonat i moderní protivzdušnou obranu.

Kdy myslíte, že Rusko bude mít hypersonický pobřežní obranný systém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout