Hypersonické zbraně k ochraně ruského pobřeží. Obrana by měla být postavena na střele Zirkon

Protilodní střely chránící pobřeží jsou výhodné pro země se slabým námořnictvem. Mohou své soupeře udržet v dostatečném odstupu.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

Obrana pobřeží Ruska by v budoucnu měla být postavena na hypersonických střelách. Země se v současné době snaží vybudovat systém pobřežní obrany, jenž by mohl využívat nově vyvinuté a do služby zaváděné hypersonické střely Zirkon, které jsou využívané některými ruskými loděmi. Podle zpráv z Ruska se technikům podařilo dostat do stádia prototypu mobilní systém s nosnou raketou pro vypouštění hypersonického Zirkonu z pevniny.

Střela s velmi vysokou rychlostí

Střela 3M22 Zirkon je dvoustupňový protilodní typ, který v letošním roce vstupuje do služby v ruském námořnictvu. Jde možná o nejvyspělejší protilodní zbraň na světě, hlavně díky schopnosti dosahovat rychlosti až Mach 9 a doletu kolem 1 500 kilometrů. Díky vysoké rychlosti a vytváření plazmového oblaku okolo celé střely za letu, jenž pohlcuje radarové vlny, je obtížně zachytitelná a sestřelitelná protivzdušnou obranou. Dle odhadů má bojovou hlavici o hmotnosti asi 400 kilogramů, ale díky rychlosti i velkou kinetickou energii.

Zirkon je odpalován za pomoci raketového motoru. Později se spustí pohon typu scramjet, který ho urychlí na hypersonickou rychlost. Pokud chce Rusko odpalovat tyto střely z pevniny, muselo by zkonstruovat nosnou urychlovací raketu na nějakém mobilním odpalovacím zařízení, jež by Zirkon odpálila podobně jako raketový pohon z lodi. Tento systém musí být mobilní, aby se dal v případě potřeby přesunout na aktuální místo ohrožení.

Podle dostupných informací by se systém měl podobat současnému K-300P Bastion-P. Ten využívá protilodní supersonické střely P-800 Oniks. Ty jsou umístěné na nákladních automobilech MZKT-7930 8×8. Každé unese dvě střely. I v případě hypersonického kompletu by mělo jedno vozidlo nést dvě nemalé rakety. Odhaduje se, že jedna střela Zirkon i s nosnou raketou bude mít délku kolem 9 metrů.

Rusko má v hypersonice náskok

Oblast hypersonických zbraní je jedna z mála, ve které má Rusko před západními zeměmi náskok, který se snaží si udržet. Jelikož je ruské námořnictvo velmi slabé a i válka na Ukrajině ukazuje, že ne příliš akceschopné, je technologická převaha pro obranu Ruska klíčová. I přes technologické embargo, se kterým se musí země potýkat, nejspíše bude vývoj pokračovat.

Nelze však odhadnout, kdy bude ozkoušený, nasaditelný a v jakých počtech bude ruský průmysl schopen Zirkon produkovat, což je a byl tradiční ruský problém v oblasti vyspělých zbraňových systémů. A o tradiční ruské kvalitě výcviku posádek, které budou ovládat tento zbraňový komplex, ani nemluvě. Přesto by nový systém mohl mít pro Rusko i další výhodu.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Systém pobřežní obrany K-300P Bastion-P

Současný Bastion lze používat proti pozemním cílům a země ho proti Ukrajině několikrát takto použila. I když má horší přesnost než přesně naváděné rakety. Střely Zirkon byly zkonstruovány jako univerzální. Pokud by Rusko dokončilo pobřežní systém, zároveň by pravděpodobně získalo i novou hypersonickou střelu nasaditelnou proti pozemním cílům, jež je schopna překonat i moderní protivzdušnou obranu.

Kdy myslíte, že Rusko bude mít hypersonický pobřežní obranný systém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články