Peklo na moři: ruskou výsadkovou loď Saratov dokáže poslat ke dnu i málo přesná ukrajinská raketa „Točka“, potřeba je ale i štěstí

Hned na začátku ruské invaze si Ukrajinci připsali poměrně slušný úspěch, když okupantům zničili významnou výsadkovou loď v přístavu, o který zrovna přišli.

Ruské výsadkové plavidlo i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska / Creative Commons / CC BY
                   

Ruské námořnictvo se na začátku konfliktu na Ukrajině chovalo v Černém moři velmi sebevědomě, ale nakonec na to doplatilo. Třeba v dubnu 2022 ukrajinské rakety potopily křižník Moskva, který byl vlajkovou lodí Černomořské flotily, ale první varování přišlo již 24. března 2022. Tehdy ukrajinský raketový útok poslal ke dnu výsadkovou loď Saratov v okamžiku, kdy kotvila v přístavu Berďansk. Video v článku ukazuje, jak se ocitla v plamenech, a později klesla ke dnu.

Výsadkové lodě ohrožovaly Oděsu

Město Berďansk leží na jihu Ukrajiny (západně od Mariupolu), ale ruská armáda ho dobyla již 26. února 2022, tedy hned dva dny po zahájení invaze. Jedná se o významný přístav a ruské námořnictvo ho také začalo záhy využívat – kotvila tam jeho výsadková plavidla. Ta ale představovala pro Ukrajinu významný cíl, protože existovaly oprávněné obavy z možného ruského vylodění poblíž Oděsy, což armádu „žlutomodré“ země nutilo udržovat v místě značné síly, a nemohla je tedy využít v bojích na frontě.

Výsadková loď Saratov iZdroj fotografie: Uživatel Vodnik / Creative Commons / CC BY-SA
Ruská výsadková loď Saratov

V Berďansku kotvila 24. března 2022 minimálně 3 výsadková plavidla. Jedním z nich byl Saratov, loď třídy Aligátor zařazená do služby již v roce 1966. Výtlak má 3 400 tun, délku 113 metrů, a dosahuje rychlosti až 18 uzlů. Na své palubě dokáže přepravovat výsadek složený až ze 425 vojáků a 20 tanků (nebo místo nich pojme 40 obrněných vozidel). Právě tuto loď ale zasáhla ukrajinská raketa, a protože na ní byla spousta střeliva, ocitla se rychle v plamenech a záhy šla beznadějně ke dnu. Potopena pak byla údajně i jedna obchodní loď

Ostatní lodě se raději stáhly

Video z incidentu ukazuje nejen zničení plavidla Saratov, ale také rychlý únik dvou dalších výsadkových lodí třídy Ropucha. Jednalo se o plavidla Caesar Kunikov a Novocherkassk, a ze záběru je patrné, že se z jedné z nich také line dým, ačkoliv je stále schopna plavby. Ropuchy mají výtlak 2 200 tun a délku 112 m, a dokáží na palubě přepravit až 340 vojáků a 10 tanků (nebo 12 obrněných transportérů). Lodě dopluly na Krym, a jelikož byla jedna poškozená, snížilo to spolu s potopením Saratova hrozbu ruského vylodění na pobřeží Černého moře.

Až rok po incidentu Ukrajinci potvrdili, že na zakotvená plavidla zaútočili oni, a že k tomu využili taktické balistické rakety OTR-21 Točka, pravděpodobně verze Točka-U. Jejich dosah je až 120 kilometrů, takže byl přístav v dosahu. Přesnost těchto střel je udávána na 95 metrů, z čehož vyplývá, že nejsou k takovému útoku určeny, a byla třeba i jistá dávka štěstí. Podrobnosti Ukrajina nezveřejnila, ale nejspíše naprosto přesně věděla, kde se lodě nachází, a vzhledem k zaznamenaným škodám asi vypálila více střel a doufala, že se alespoň nějaké najdou cíl.

Hořící Saratov a prchající lodě

Jak hodnotíte zásah relativně nepřesnou raketou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články