Torpédoborce třídy Zumwalt měly být pýchou amerického námořnictva, ale skončilo to předraženým fiaskem

Některé projekty mohou na papíře vypadat velmi efektivně. Ve skutečnosti se ale může ukázat, že tomu tak není, a navíc mohou spolykat i spoustu peněz.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Americké námořnictvo bylo na začátku 21. století přesvědčeno, že jádro jeho flotily torpédoborců bude tvořit loď, která nemá ve vodách oceánů obdoby. Měla nést unikátní zbraně a její konstrukce měly mít schopnost stealth. To až tak účinně, že by se na radarech soupeřů jevila jako obyčejné rybářské plavidlo a ne jako velký torpédoborec, jenž svojí velikostí překonává i křižníky. Ovšem historie torpédoborců třídy Zumwalt rozhodně slavná není.

Lodi zlomila vaz její cena

Původním plánem amerického námořnictva bylo, že torpédoborců bude mít 32, což by byla opravdu silná flotila. Ovšem nová konstrukce, rozsáhlá automatizace, která snížila počet členů posádky na zhruba 170, a nové zbraně si vyžádaly mnoho úsilí a peněz. Nakonec se ukázalo, že stavba jednoho plavidla bez započtení výzkumu stojí 4,24 miliardy dolarů (téměř 100 miliard Kč). To byla částka, za kterou se dalo postavit několik osvědčených a silných torpédoborců třídy Arleigh Burke.

Program byl nakonec stopnut a postavena byla jen tři plavidla. Dvě jsou v aktivní službě, poslední prochází námořními zkouškami. I se sečtením nákladů na výzkum byla cena celého programu a výstavby tří lodí celkem 22,5 miliardy dolarů (530 miliard korun). Navíc hlavní zbraně torpédoborce, dvě děla AGS ráže 155 milimetrů, nepůjde využít podle původního záměru. Byl totiž zrušen program na speciální munici, která jim měla umožnit střílet do vzdálenosti 150 kilometrů s velkou přesností.

Torpédoborec větší než křižník

Navíc konstrukci provázelo mnoho technických problémů, jež bylo třeba odstraňovat. I přes to je nutné konstatovat, že plavidla třídy Zumwalt jsou impozantní. Jsou 190 metrů dlouhá a jejich výtlak je 15 656 tun. Jen pro srovnání, křižník Moskva, který Rusku potopila Ukrajina v Černém moři, měl výtlak 11 490 tun. Torpédoborec dosahuje rychlosti 30 uzlů. Pohání ho elektromotory, jež jsou napájené generátory. Ty pak pohánějí plynové turbíny.

iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
USS Zumwalt

Kromě dvou velkých děl je plavidlo osazeno 20 moduly univerzálního odpalovacím systému MK 57 VLS. Ty mohou obsahovat různé typy protiletadlových a protiraketových střel, které mohou být naváděny lodními radary. Dají se z nich odpalovat i protilodní rakety nebo střely Tomahawk. Kromě toho jsou na palubě dvě rychlopalná děla ráže 30 milimetrů Mk 46 Mod 2. Loď také nese jeden vrtulník a trojici vrtulníkových dronů MQ-8.

V budoucnu by měla být síla torpédoborců Zumwald ještě zvýšena a nejspíše tak najdou nové uplatnění. Plánuje se totiž, že z nich budou odstraněna dvě velká děla a zásobníky munice pro ně, protože jejich existence bez speciální munice nedává příliš smysl. Místo nich má být instalováno odpalovací zařízení v současnosti testovaných hypersonických střel LRHW. Ty mají mít dosah téměř 2 800 kilometrů a rychlost Mach 17.

Zdroj: TechInsider

Co si myslíte o funkčnosti a ceně torpédoborce třídy Zumwalt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka