Ukrajina má plán na „vítězství“ v Černém moři a vybírá na něj peníze, kde se dá: sebevražednými drony chce likvidovat ruská plavidla

Drony už měly být otestovány v útoku na Sevastopol, kde údajně poškodily trojici ruských lodí. I když rozsah škod není znám.

i Zdroj fotografie: UNITED24
                   

Ukrajina chce své bezpečí na Černém, a v budoucnu nejspíše i v Azovském moři, zabezpečit prostřednictvím stovky sebevražedných dronů. Ty mají prozatím nahradit plavidla, o která námořnictvo přišlo při ruských invazích. Prostřednictvím státem zřízené fundraisingové platformy UNITED24 na ně vybírá peníze a prozradila, co plavidla, která v říjnu zaútočila na ruský přístav Sevastopol, vlastně dokáží.

Úspěšný útok na Sevastopol

O tom, že Ukrajina má nějaký typ útočného sebevražedného námořního dronu, se ví již nějakou dobu, protože jedno její dálkově řízené plavidlo podobného typu bylo vyplaveno na území Krymu. V principu nejde o nijak převratnou námořní technologii, útočné čluny bez lidské posádky s výbušninami na palubě zkouší a nasazují různé země již od dřevních dob námořních bojů na celém světě. A ani obrana proti nim není v zásadě složitá, pokud u obránců fungují správně řetězce velení a příslušná detekční technika.

Přesto bylo pro Rusko – i kvůli jeho přehnanému sebevědomí – nejspíše velkým překvapením, když na konci října zaútočily ukrajinské plovoucí sebevražedné drony na přístav v Sevastopolu. Ukrajinci tvrdí, že sebevražednými drony zasáhli tři ruské lodi včetně moderní fregaty Admirál Makarov, která je vlajkovou lodí černomořské flotily. Jaké jsou škody, není jasné, Rusko totiž uvedlo, že útok úspěšně odrazilo.

Ukrajina nyní sbírá po světe prostředky, aby mohla vyprodukovat ještě více takových námořních plovoucích dronů. Kvůli tomu prozradila i některé jejich parametry. Má se jednat o plavidla, jejichž délka je 5,5 metru. Jsou vybavena systémem autopilota a optikou včetně nočního vidění. Jejich komunikace je prý navržena tak, aby byla odolná proti nepřátelskému rušení, nemělo by se tedy stát, že kvůli rušičce nedaleko cíle navádění dronu zamrzne.

Uvnitř plavidla je 200 kilogramů výbušnin

Jejich pohon je podobný jako ve vodních skútrech, tedy nemá volnou vrtuli, ale vodní trysku. Hrozí tedy jen minimální nebezpečí, že by se zapletl do nějaké sítě. Plavidlo totiž pluje na hladině s minimálním ponorem, při velkých rychlostech je spíše jako vodní kluzák. Dron má mít hmotnost 1 tunu a může nést nálož o hmotnosti až 200 kilogramů.

Jeho maximální rychlost je 80 kilometrů v hodině a operační rádius až 400 kilometrů, autonomně se může pohybovat po dobu 60 hodin. Je vybaven i navigací GNSS. Ale protože informace o zbraních z Ukrajiny i Ruska jsou v tomto konfliktu často více propagandistického ražení, na definitivní zpřesnění technických dat a parametrů zde představovaného ukrajinského vodního dronu si budeme muset počkat.

Podle velitele námořních sil ukrajinského námořnictva Oleksije Nejzhpapy se drony mohou účastnit dálkového námořního průzkumu a pobřežního dohledu, nebo mohou eskortovat a podporovat tradiční flotilu. Ale stejně tak doprovázet obchodní lodě nebo bránit základny a čelit obojživelným operacím. Jeden dron stojí 250 tisíc dolarů (5,9 milionu korun). Ukrajinci dokonce nabízejí, že kdo věnuje tuto nebo vyšší částku, může plavidlo pojmenovat.

Kolik peněz může Ukrajina získat na drony?

Zdroj: Thedrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články