Video: jak vypadá sestřelení ukrajinského člunu, který útočí na ruskou válečnou loď; když námořníci netrefí, mohou jít ke dnu

Ukrajině se podařilo sestrojit vodní sebevražedné drony ovládané na dálku. Boj s nimi je teprve na začátku, lodím na širém moři ale už nyní hrozí vážné nebezpečí.

Fregata Admirál Makarov i Zdroj fotografie: Ad Meskens / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská válka s sebou přinesla nový typ zbraně, který je nebezpečný i pro ta nejlepší námořnictva na světě. Jde o sebevražedné vodní drony, což jsou vlastně čluny, případně jakási torpéda, vybavená kameru a naváděná operátorem, přičemž nesou na palubě výbušniny. Jejich úkolem je narazit do plovoucí lodí a zneškodnit ji – bude-li přitom výbušnina na palubě dostatečně silná, mohly by být tyto drony rizikem i pro veliká plavidla. Jejich výhodou je, že jsou nesmírně levné a lze jich zkonstruovat opravdu hodně.

První útok proběhl na přístav Sevastopol

Koncepce podobných plavidel není nová, sebevražedné čluny a torpéda s člověkem na palubě mělo ve své výzbroji už Japonsko za druhé světové války. Současná technologie odvozená od řízení leteckých dronů je ale nyní schopna udělat z plavidel bezosádková označovaná jako USV. Používána jsou třeba k vyhledávání min (i jiným úkolům), ale již před válkou na Ukrajině existovaly snahy navrhnout jejich útočné verze. V praxi se to poprvé povedlo v říjnu 2022 při útoku v přístavu Sevastopol, kdy tehdy pravděpodobně poškodily fregatu Admirál Makarov.

Mnohé přístavy už jsou ale proti takovým útokům zabezpečené, Ukrajina se tak pokouší za pomoci dronů útočit alespoň na volném moři. Podle dostupných informací má k dispozici jakési zakryté čluny vybavené kamerou, přičemž dosahují rychlosti až 80 km/h. Jejich bojový dosah má být pak kolem 400 km. Na palubě uvezou až 200 kg výbušnin, které explodují v okamžiku, kdy narazí do cíle. Drony jsou ale na hladině docela dobře viditelné.

Drony musí posádka válečné lodě rozstřílet

Video z útoku tří ukrajinských dronů na ruskou válečnou loď ukazuje, že nejlepším způsobem obrany je spustit na drony střelbu z rychlopalných zbraní, tedy kulometů a děl, případně systémů CIWS, což zajistí poměrně vysokou šanci na zničení. Na druhou stanu ale hrozí, že když pronikne byť jenom jediný dron, může být pro plavidlo osudným. K obraně se pak nabízí i možnost použít rušící systémy řízení dronu, čímž by nad ním operátor ztratil kontrolu. Je tedy otázkou, zda námořnictva nezačnou takové systémy na válečné lodě instalovat.

Větší problém by však mohl nastat v okamžiku, kdy drony nebudou na hladině, ale pod ní, a viditelný bude jenom jakýsi malý periskop s kamerou. Podle dostupných údajů už Ukrajina takový dron má, nebo na něm alespoň pracuje. Jmenuje se Toloka a jedná se spíše o torpédo s jakýmsi malým stožárem, na němž je kamer a anténa. Bližší informace o něm nejsou známé, ale není pochyb, že bude pro nepřátelské lodě velký problém.

Útok ukrajinského dronu na ruskou loď

Jak nebezpečné jsou vodní sebevražedné drony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články