8 úžasných vozidel americké armády, s nimiž nejen bojuje, ale také staví a vyprošťuje. Jde o zázrak techniky, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli

Americká armáda využívá mnoho druhů a typů vozidel. Kromě těch neznámějších disponuje i takovými, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Velikost americké armády, spolu s množstvím a různorodostí úkolů, které plní, vyžaduje také širokou škálu vozidel. Mezi tato vozidla, mimo známých „kousků“ v podobě tanku Abrams, BVP Bradley apod., patří také spousta vozidel určených pro logistiku nebo průzkum. Původ těchto vozidel je různý – některé jsou vyrobeny v USA, ale najdou se mezi nimi i stroje z jiných částí světa.

1) Light Strike Vehicle

Hned první vozidlo je vojenská pouštní bugina. Light Strike Vehicle – LSV je využíváno zejména speciálními silami pro průzkum, popř. k útokům malého rozsahu zejména v guerillových konfliktech. LSV je nástupcem Desert Patrol Vehicle a ve vozovém parku ho má, kromě té americké, mnoho armád světa.

iZdroj fotografie: Unsplash

2) Vyprošťovací vozidlo M88

Toto vozidlo má v americké armádě své místo už od šedesátých let. Americká armáda jej využívá ve třech variantách: M88, M88A1 a M88A2 HERCULES. Toto vozidlo je díky svému jeřábu schopné vyprostit téměř cokoliv. V současně době se probíhá vývoj čtvrté verze – M88A3.

iZdroj fotografie: Unsplash

3) RG-31 Nyala

RG-31 Nyala je víceúčelové vozidlo původem z Jihoafrické republiky. Jeho hlavní předností je odolnost proti minám a velký výkon. Oblibu získalo zejména díky svému zmiňovanému výkonu a také díky svému neagresivnímu vzhledu. Z toho důvodu si ho pro své mírové mise zvolila i OSN.

iZdroj fotografie: Unsplash

4) Buffalo

Další v pořadí je Buffalo – vozidlo typu MRAP (Mine-Resistent Ambush-Protected), jehož charakteristickým prvkem je jeho devítimetrové rameno s železným drápem. Vozidlo je určeno likvidaci výbušnin a nebezpečné munice, vejde se do něho 6 osob a v americké armádě mají 650 kusů této techniky.

iZdroj fotografie: Unsplash

5) M9 Armored Combat Earthmover

M9 je v podstatě obrněný buldozer, který je určený k budování obranných pozic v první linii. Lze ho využít také k odstraňování překážek a při různých stavebních a opravárenských pracích. V neposlední řadě je tento buldozer obojživelný, takže se jedná o velice univerzální vozidlo.

iZdroj fotografie: Unsplash

6) LVSR – Logistic Vehicle System Replacement

Logistic Vehicle Systém Replacement, zkráceně LVSR, je v podstatě rodina vojenských logistických vozidel. Tato vozidla existují ve třech variantách: první slouží pro převoz materiálu (cargo), druhá pro odtah nepojízdné techniky (wrecker) a poslední je tahač (tracktor). Americká armáda má k dispozici celkem 2000 těchto vozidel.

iZdroj fotografie: Unsplash

7) ISV – Infantry Squad Vehicle

Vozidlo určené pro převoz pěších jednotek americké armády má svůj design založený na Chevroletu Colorado ZR2. Uveze až 9 lidí a v americké armádě zažívá teprve svůj začátek. Do budoucna by měla americká armáda disponovat více než dvěma tisíci těchto vozidel.

iZdroj fotografie: Unsplash

8) RSOV – Ranger Special Operations Vehicle

RSOV – vozidlo určené pro speciální operace Rangers, je Land Rover Defender a má sloužit jako rychlá obranná platforma. V české armádě lze nalézt podobné vozidlo – Kajman, používaný 43. výsadkovým plukem v Chrudimi. Americká armáda toto vozidlo zavedla po válce v Perském zálivu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články