Armáda získává nová cisternová vozidla. Nové stroje by měly zvýšit bezpečnost a ekologičnost

Česká armáda obdržela podle smlouvy z roku 2020 několik nových cisternových automobilů, které budou sloužit na leteckých základnách.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Letecké základny Vzdušných sil Armády České republiky tento rok získávají nová cisternová vozidla a návěsové soupravy. Jejich úkolem bude doplňování paliva pro leteckou techniku české armády i aliančních spojenců. Tato vozidla byla smluvně přijata už v roce 2020, kdy náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubor Koudelka svým podpisem potvrdil objednávku 7 cisteren a dvou cisternových návěsů.

Armáda přijímá nová vozidla na letecké základny

Celková cena za tuto techniku představovala 252 milionů korun a o její dodání se postará státní podnik VOP CZ, s. p. Do armádních sil tedy přibyde dohromady 7 cisteren CAPL-16M1 s podvozkem od automobilu TATRA 815-7 a pohonem všech 8 kol. Do nádrže tohoto vozu se vejde 16 000 litrů leteckého paliva a průtok při plnění dosahuje 800 litrů za minutu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

O výrobu se stará společnost Kobit, spol. s. r. o.

Součástí smlouvy jsou také dva cisternové návěsy CNS s tahačem umístěným na podvozku vozidla Tatra 815-7 s pohonem 6×6. Každá návěsová souprava má kapacitu až 34 000 litrů leteckého paliva. Návěsy i jejich nástavby se vyrábí ve společnosti Kobit, spol. s.r.o. Ministerstvo si od nákupu této techniky slibuje zajištění včasné přepravy, doplňování a také skladování pohonných hmot jak v České republice, tak i v případě nouze v rámci akcí ve spolupráci s NATO.

Nové stroje by měly zvýšit bezpečnost a ekologičnost

Kromě těchto výhod by měly nové cisterny a návěsy také zvýšit bezpečnost, ekologičnost, plynulost provozu letecké techniky a hospodárnost. Cílem je také snížit logistické zabezpečení a náklady na provoz a interoperabilitu. Díky výborné technologii podvozků od Tatry mohou cisterny převážet a doplňovat palivo i na méně přístupných místech, jako jsou například polní letiště nebo různé louky.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nejprve se z nového vozidla těšily v Praze-Kbelích

Nové cisterny se přidají k současně používaným vozidlům T 148 CAPL-15, 17 a modernějším Tatrám T 815, které mají podvozky s pohonem 4×4 a 6×6. Prvního moderního stroje se dočkali v Praze-Kbelích, kam zamířila cisterna CAPL-16M1 a návěs CNS s tahačem. Později by sem měla být umístěna ještě jedna cisterna i se soupravou CNS. Dva modely šly už v červenci do Čáslavi a stejný počet byl umístěn také do Náměště nad Oslavou, kam se v budoucnu dostane ještě jeden.

Zdroj: MOČR, Czech Airforce

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky